Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gitme ihtimaline odaklanırken karışık seyretmeye devam ediyor.

ABD'de dün açıklanan imalat sanayi satınalma endeksi mayısta piyasa beklentilerinin altına inerek 48,7 olarak gerçekleşti.

Analistler, söz konusu verinin ardından Fed'in bu yıl faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakıldığını ifade etti.

Yılın İlk Yarısında 13,5 Milyar Dolarlık Makine İhracatı Yılın İlk Yarısında 13,5 Milyar Dolarlık Makine İhracatı

Bu hafta ABD'de açıklanacak istihdam raporu verilerinden de Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranacak.

Para piyasalarında ise Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 68 olarak belirlenirken bu oran kasımda yüzde 98'e çıktı.

Olası faiz indiriminin ardından bankanın ikinci faiz indirimi ihtimali aralıkta yüzde 58 olarak tahmin edildi.

Bu gelişmeler ışığında altının ons fiyatı dün yüzde 1 değer kazanarak günü 2 bin 351 dolardan tamamladı. Bugün ise altının onsu önceki kapanışına göre yüzde 0,1 düşüşle 2 bin 349 dolardan alıcı buluyor.

Petrol fiyatları ise yeni günde de kayıplarını sürdürerek yüzde 0,5 azalışla 77,76 dolardan satılıyor.

New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 0,56 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,11 yükseldi. Ancak Dow Jones endeksi yüzde 0,30 azalış kaydetti.

Avrupa borsalarında dün İngiltere hariç pozitif bir seyir hakim oldu. Avrupa’da bugün gözler Almanya'da açıklanacak işsizlik verilerine çevrildi.

Asya pay piyasalarında Japonya Maliye Bakanı’nın açıklamaları nedeniyle negatif seyir öne çıktı.  

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, spekülasyondan kaynaklanan aşırı döviz hareketlerini engellemek için piyasaya müdahale ettiklerini açıkladı.  

Analistler bir ay önce yapıldığı düşünülen müdahalenin Japonya’da ilk kez resmi bir ağızdan teyidinin alındığına dikkat çekti.

Yurt içine baktığımızda dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,50 artışla 10.556,80 puandan tamamladı.

Analistler, teknik açıdan bugün BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.700 seviyelerinin direnç olacağını, 10.500 ve 10.400 puanlarının ise destek konumunda bulunacağını belirtti.

Dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,1876 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: AA