Pokemon’un 38. bölümü, Pikachu'nun elektrik saldırısını canlandırmak için kullanılan parlak ve hızlı yanıp sönen ışıkların, izleyiciler arasında baş dönmesi, kusma ve nöbetlere neden olduğu rapor edildi.

Olayın detayları, programın ilerleyen dakikalarında yaşanan patlama sesleri ve kamera flaşına benzer devasa sarı ışıklarla birlikte çocuklar arasında paniğe yol açtı. Şahitler, ekranda mavi ve kırmızı yanıp sönen ışıkların vücutlarını gerdiğini ve bazılarının olay sonrası ne olduğunu hatırlamadığını dile getirdi.

Netflix'te Çok Yakında: Puslu Sınır Netflix'te Çok Yakında: Puslu Sınır

Haber, hızla yayılarak diğer televizyon kanallarının bölümü tekrarlamasıyla daha fazla çocuğun benzer semptomlar yaşamasına neden oldu. Bu durum, binlerce anne ve kamuoyunun tepkisini çekti ve Japonya Başbakanı'nın da müdahale etmesine yol açtı.

Uzmanlar, olayın ardından yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, parlak yanıp sönen ışıkların Işığa Duyarlı Epilepsiye (PSE) neden olabileceğini belirledi. TV Tokyo Kanalı, yaşananlar üzerine resmi bir özür yayınlayarak Pokemon gösterisini geçici olarak askıya aldı.

Bu trajik olay, televizyon programlarında kullanılan görsel ve ışık efektlerinin çocukların sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini yeniden değerlendirme ihtiyacını ortaya koydu. Ayrıca, benzer olayların önlenmesi için daha sıkı düzenlemelerin tartışılmasına da yol açtı.

Muhabir: Sibel Bay