Gazze’de 73 Gazeteci Yaşamını Yitirdi Gazze’de 73 Gazeteci Yaşamını Yitirdi

SİBEL BAY

Rusya, 8 Kasım'da Yargıç Sergio Gerardo Ugalde Godinez'in İçişleri Bakanlığı'nın çevrimiçi veri tabanında "Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun bir maddesi uyarınca arananlar" listesinde yer aldığını bildirdi.

Rusya, Putin ve çocuklardan sorumlu komiseri Maria Lvova-Belova hakkında, yüzlerce çocuğu yasadışı bir şekilde Ukrayna'dan sınır dışı etmekle (savaş suçu) suçlayarak tutuklama emri çıkarılmasının ardından, diğer ICC hâkimlerini ve yetkililerini de arananlar listesine aldı.

Mart ayında ICC, devam eden savaş nedeniyle yerlerinden edilen Ukraynalı çocukların hukuka aykırı bir şekilde sınır dışı edilmesiyle ilgili savaş suçu suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında tutuklama emri çıkardığını duyurmuştu. ICC üyesi ülkelerin emri uygulaması beklendiğinden, emir Putin'in yurt dışı seyahatlerini de kısıtlamıştı.

Hatta bu durum nedeniyle Başkan Putin, ağustos ayında Güney Afrika'da düzenlenen BRICS zirvesine "dostlarımıza sorun yaratmak istemediğini" söyleyerek gitmedi. Benzer şekilde eylül ayında da Hindistan'da yapılacak G20 zirvesine de katılamadı.

Rusya Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna ihtilafı nedeniyle Başkan Vladimir Putin'in tutuklanmasını isteyen Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin başka bir hâkimini de arananlar listesine aldığını söyledi.

İçişleri bakanlığının veri tabanında yer alan bir duyuruda, Lahey merkezli ICC'nin Kosta Rika yargıcı Sergio Gerarde Ugaldo Godinez'e atıfta bulunularak "Ceza soruşturması çerçevesinde aranıyor" denildi.