Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer verilen duyuruya göre, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve iştiraki Şişecam Çevre Sistemleri AŞ'nin cam geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin çalışmalarını güçleştirdiği iddiasına ilişkin olarak, Kurulun 2021 yılında yaptığı ön araştırma çerçevesinde, Şişecam Ekonomik Bütünlüğü tarafından taahhütler sunuldu ve sunulan taahhütler bağlayıcı hale getirildi.

Bu taahhütlerden doğan bildirim yükümlülüğünün, Şişecam Ekonomik Bütünlüğü tarafından yerine getirilip getirilmediği ve taahhütlere uygun davranılıp davranılmadığı konusuna ilişkin olarak inceleme yapılmış ve inceleme sonucunda Kurul, elde edilen bulguları önemli bularak, ŞİŞECAM ve çevre sistemleri hakkında soruşturma açılması yönünde karar aldı.

Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Otomobiller Belli Oldu Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Otomobiller Belli Oldu

Ayrıca, bu çerçevede gerçekleştirilen yerinde incelemelerde elde edilen bulgular doğrultusunda, çevre sistemleri ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin, cam kırığı fiyatlarını birlikte belirlemek, rekabeti kısıtlama amacı güden bölge ve müşteri paylaşımı yapmak ve rekabete hassas bilgi değişimi yapmak suretiyle, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla doğrudan soruşturma başlatılmasına da karar kılındı.

Kaynak: AA