Güncelleme 16.18: Ukrayna’daki Rus Saldırısında Can Kaybı 17’ye Yükseldi

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlediği saldırıda can kaybı artıyor. Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 15.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye, yaralı sayısı ise 50’ye yükseldi.

İtalya'da Aşırı Sıcaklar Etkili Oluyor İtalya'da Aşırı Sıcaklar Etkili Oluyor

Acil Durumlar Servisi, saldırının konutlar, bir iş merkezi ve iki tıbbi tesis de dahil olmak üzere 50'den fazla sivil nesneye zarar verdiğini belirtti. En büyük etkilerin yaşandığı bölgelerde acil durum ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan servis, "Kurtarma ekipleri, polis ve kamu hizmeti şirketleri çalışıyor. Yardımımıza koşan tüm insanlara şükranlarımızı sunarız. Birlik bizi daha güçlü kılar" ifadelerine yer verdi.

Kiev’deki saldırının ardından bölgede büyük bir kaos yaşandığı bildirilirken, yetkililer vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Saldırı sonrası bölgedeki kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, yaralıların tedavisi için hastanelerde yoğun bir çaba sarf ediliyor.

Olay yerindeki kurtarma ekipleri ve güvenlik güçleri, hasarın boyutunu belirlemek ve daha fazla can kaybını önlemek için gece gündüz çalışıyor. Halkın güvenliği için alınan tedbirler artırılırken, saldırının sonuçları hem Ukrayna hem de dünya gündeminde geniş yankı buldu.

13.10 - Rusya, Ukrayna'nın Başkenti Kiev'i Havadan Vurdu: 8 Ölü

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlediği bombardımanda 8 kişi yaşamını yitirdi, 25 kişi de yaralandı. 

Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, sabah saatlerinde yapılan bombardıman sonucu kentin Desnianskyi, Sviatoshynskyi, Holosiivskyi, Dniprovskyi, Solomianskyi, Darnytskyi ve Shevchenkivskyi bölgelerinde yerleşim yerlerinde hasar olduğu belirtildi. 

78023

Açıklamada, “Desnianskyi bölgesinde bir ev yanıyor. Holosiivskyi bölgesinde garajlar hasar gördü, arabalar yanıyor. Shevchenkivskyi bölgesinde roket parçaları hastanelerden birine isabet etti. Şehrin diğer bölgelerinde enkaz açık alana düştü” denildi.  

Ekiplerin bu bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü aktarıldı. Ayrıca ölü sayısının artmasından endişe duyulduğu bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: DHA