Sağlıklı beslenme, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarlarda almayı ve tabaklarımızı besin çeşitliliğine dayalı olarak düzenlemeyi gerektirir. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite, yaşam kalitesini artıran en önemli faktörler arasında yer alır. 

Kahvaltı Yapmamak Sağlığınızı Etkiliyor mu? Kahvaltı Yapmamak Sağlığınızı Etkiliyor mu?

Her öğünde vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için, dört ana besin grubunu dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir. Besin ögesi kayıplarını önlemek için yiyecekleri doğru hazırlamak, pişirmek ve saklamak gerekir. 

Sağlıklı bir yemek tabağı oluştururken besin çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Tabakta sırasıyla; süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran, peynir), protein kaynakları (et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller), kuruyemişler (ceviz, fındık, badem), taze sebzeler ve meyveler ile tahıllar (ekmek, bulgur, pirinç, makarna) bulunmalıdır. 

Her öğünde, bu besin gruplarından en az birini tabağımıza eklemeliyiz. Ayrıca, günlük su tüketimi ve aktif yaşam tarzı sağlıklı bir yaşamın önemli tamamlayıcılarıdır. 

Beslenmede Yağın Önemi 

Yağlar, sağlıklı beslenme için gerekli olan besin ögelerindendir ve önerilen miktarlarda tüketildiklerinde vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlarlar. Yağsız bir öğün sağlık açısından doğru değildir. Yağlar, hücre membranlarının temel yapı taşlarını oluşturur ve özellikle elzem yağ asitleri büyüme, doku onarımı gibi vücut işlevlerinden sorumlu bileşiklerin sentezinde yer alır. Ayrıca, A, D, E ve K vitaminleri vücuda yağ ile alınır, bu nedenle günlük beslenmede yeterli miktarda yağ bulunmalıdır. 

Sevval Blog Aralik 1 1024X576

Yağların doğru dağılımı bir birim katı yağ, bir birim bitkisel sıvı yağ ve bir buçuk veya iki birim zeytinyağı şeklinde olmalıdır. Yüksek kolesterol düzeyi, kalp-damar hastalıkları için risk oluşturur. Bitkisel kökenli ürünlerde kolesterol bulunmaz. Margarinler, bitkisel yağlardan yapıldıkları için kolesterol içermezler.  

Sağlıklı beslenmede yağ tüketimini ihmal etmeyerek, dengeli bir öğün tabağı hazırlamak mümkündür. Bu şekilde, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini alarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Muhabir: Betül Demir