Standard & Poor's (S&P) adlı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini duyurdu. S&P'nin açıklamasına göre, Türkiye'nin kredi notu "B"den "B+"ya çıkarıldı ve kredi notu görünümü "pozitif" olarak belirlendi. 

Açıklamada, Türkiye'de yerel seçimlerin ardından dış dengelenmenin etkisiyle para, maliye ve gelir politikaları arasındaki koordinasyonun iyileşeceği öngörüldü. Gelecek 2 yıl içinde portföy girişlerinin artacağı, cari açıkların daralacağı, enflasyon ve dolarizasyonda düşüş yaşanacağı ifade edildi. 

"Yemek Artıklarının" Yerini Ticari Hayvan Mamaları Aldı "Yemek Artıklarının" Yerini Ticari Hayvan Mamaları Aldı

Politika yapıcıların cari açığı daraltıp dolarizasyonu tersine çevirerek enflasyonu düşürmeyi ve liraya olan güveni yeniden tesis etmesi durumunda, Türkiye'nin kredi notunun daha da yükseltilebileceği belirtildi. 

Açıklamada ayrıca, Türkiye ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3 büyüme göstereceği tahmin ediliyor. Tüketici fiyat artışlarının bu yıl yüzde 55,8 ve gelecek yıl yüzde 27,3 olacağı öngörüsü de yapıldı. 

S&P'nin geçmişteki politika düzenlemeleri nedeniyle Aralık ayında Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdiği hatırlatıldı. Moody's ve Fitch Ratings gibi diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notu görünümünü olumlu yönde değiştirdiği belirtildi. 

Kaynak: AA