Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık satın alacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Çelik, kurbanlıkların güvenle alınabileceği yerlerin kurban pazarları olduğunu vurgulayarak, "Kurbanın alınacağı adres kurban pazarlarıdır. Almak isteyen her vatandaşımız gelip kurbanını gönül rahatlığıyla bu pazarlardan alabilir." dedi.

Hayvanların Arkadaşları Var mıdır? Hayvanların Arkadaşları Var mıdır?

Çelik, Gölbaşı Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Merkezi'nde yetiştiricilerin, söz konusu pazar alanına belli sayıda hayvan getirdiğini söyledi. Ancak satışların beklenen düzeyde olmadığını ifade eden Çelik, "Üzülerek ifade edeyim, yetiştiricilerin burada bugüne kadar ortalama satış oranı yüzde 20 civarında. Bu sonuç bizi tatmin etmiyor." diye konuştu. Alım gücünün düşmesi ve bazı marketlerde yapılan kurbanlık satışlarının pazarları olumsuz etkilediğine de dikkat çekti.

Satışlar Bayramın Son Gününe Kadar Devam Edecek

Nihat Çelik, kurbanlık satışlarının bayramın son gününe kadar devam edeceğini ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Et ve Süt Kurumu aracılığıyla kalan kurbanlıkların alımını yaptığını hatırlattı. Ayrıca, geri gönderilecek hayvanlar için lojistik destek sağlandığını belirtti.

Kurbanlık Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Çelik, şunları kaydetti, "Kurbanlıklar hastalıklı olmayacak. Küçükbaş hayvanın kurban edilebilmesi için bir yaşında olması lazım. Eğer bir yaşında değilse, fiziki yapısı itibarıyla bir yaşındaki hayvanla örtüşüyorsa kurban edilebilir. Ayrıca hayvanların kulak küpesi olması lazım. Kurban seçerken şartlar bellidir. Dolayısıyla kesim yapılırken de bu hayvanlara eziyet edilmemesi gerekiyor. Hayvanı tedirgin etmeden kesimi bilinçli bir şekilde yapmak lazım. Vatandaşların, çevre temizliği anlamında da büyük bir sorumlulukla bu bayramı geçirmelerini istirham ediyorum."

Bu Kurban Bayramı'nda da vatandaşların gönül rahatlığıyla kurbanlarını alabileceklerini belirten Çelik, kurban pazarlarını tercih etmenin önemini vurguladı ve tüm vatandaşlara huzurlu bir bayram diledi.

Kaynak: AA