Son dönemde alışverişlerde ödemelerin IBAN üzerinden yapılması, tüketiciler açısından büyük risk barındırıyor. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük de vatandaşların satın aldıkları mal ve hizmetten dolayı mağduriyet yaşamaması için bu konuda uyarılarda bulundu. 

Vatandaşların satın aldıkları mal ve hizmetten mağduriyet yaşaması durumunda ellerindeki fiş ve fatura gibi belgenin önemli olduğunu belirten Levent Küçük, "Çünkü tüketicilerimiz yasal haklarını korumak için tüketici hakem heyetlerine yaptıkları başvuruda ayıplı mal veya hizmeti hangi işletmeden aldıklarını ispatlamak zorunda. IBAN yoluyla talep edilen ödemelerde fiş ya da fatura verilmiyor ve ödemeler şahsi banka hesaplarına yönlendiriliyor. Son dönemde ödemelerin IBAN üzerinden yapılması, tüketiciler açısından büyük risk barındırıyor. Ödeme yapılan şahsi hesap numarasının kime ait olduğunun bilinmemesi, vatandaşlar için hukuki mağduriyete neden olabilir" uyarısını yaptı. 

Küçük, mal veya hizmeti işletmeden alıp, ücretin şahsi banka hesabına yollanmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, " 'Ödemeyi yapmadınız' denmesi durumunda ücreti yolladığınızı kanıtlamanız zor" tespitinde bulundu.  

Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Orta Koridor’u Canlandıracak Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Orta Koridor’u Canlandıracak

IBAN üzerinden gönderilen ücretlerde açıklama kısmının mutkala doldurulmasını tavsiye eden Küçük, "IBAN üzerinden gönderilen ücretlerde açıklama kısmına ödemenin hangi hizmet için yapıldığını yazmanız gerekiyor. Herhangi bir uyuşmazlık ve konunun yargıya taşınması durumunda açıklama kısmı bizler için kanıt niteliği taşıyor" açıklamasını yaptı.

Kaynak: AA