Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu; "Dizilerimiz bugün Amerika'dan Rusya'ya, Uzak Doğu'dan Latin Amerika'ya kadar dünya genelinde 170'ten fazla ülkede yayımlanıyor ve yaklaşık 750 milyon kişiye ulaşıyor. Türk dizi-film sektörü ihracatta dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Giysilerinizi Uzun Süre Yeni Gibi Tutmanın Sırları Giysilerinizi Uzun Süre Yeni Gibi Tutmanın Sırları

Bakan Yardımcısı Mumcu, Almanya'nın başkenti Berlin'de devam eden 74'üncü Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale) dolayısıyla çeşitli temaslarda bulundu. Türkiye standının da yer aldığı Avrupa Film Pazarı'na (EFM) ziyarette bulunan Mumcu, film endüstrisine ilişkin açıklama yaptı.Mumcu, tüm dünyanın takip ettiği bu organizasyonda yer almanın ve Türkiye'yi temsil etmenin önemine şu sözlerle işaret etti; "Daha önce Berlinale'de büyük ödül olan Altın Ayı dahil birçok ödül kazanmıştık. Bakanlığımız destekli sinema filmleri Berlin, Cannes, Venedik, Toronto, Tokyo gibi dünyanın en önemli uluslararası film festivallerinde yer alarak Türk sinemasının ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlıyor. Biz de bunu çok önemsiyoruz ve hem film üretiminin hem de uluslararası temsiliyetin artırılması için desteklerimizi sürdürüyoruz" ."Sinemacılarımızın ortak yapım ve diğer iş birliği görüşmelerine ev sahipliği yapıyoruz. Bu görüşmeler yeni ortak yapımların ve iş birliği olanaklarının geliştirilmesi için çok önemli. Ayrıca burada filmlerimizin yurt dışı satışı geçekleşiyor ve bu da bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

Mumcu Türk dizilerinin dünyanın dört bir yanında seyredildiğine dikkat çekerek; "Dizilerimiz bugün Amerika'dan Rusya'ya, Uzak Doğu'dan Latin Amerika'ya kadar dünya genelinde 170'ten fazla ülkede yayımlanıyor ve yaklaşık 750 milyon kişiye ulaşıyor. Türk dizi-film sektörü ihracatta dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Türk dizileri satıldığı bölgelerde Türkiye'nin, Türk kültürünün tanıtılması anlamında büyük bir etkiye sahip" cümlelerini kullandı.

Kaynak: DHA