Küresel Piyasalardan Pozitif Seyir Küresel Piyasalardan Pozitif Seyir

Türkiye'nin ihracat performansı, Ocak-Nisan döneminde büyük bir ivme kazandı. Bu dönemde 54 il, ihracatını artırırken, 17 il de 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. İstanbul, Nisan ayında 4 milyar 75 milyon dolarlık ihracatıyla zirvede yer aldı. Ancak, kentteki ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 azaldı. 

Nisan ayı genelinde Türkiye'nin ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,1 artarak 19 milyar 271 milyon dolara yükseldi. Ocak-Nisan döneminde ise ihracat, yüzde 2,7'lik bir artışla 82 milyar 873 milyon dolara çıktı. 

İstanbul'u, Nisan ayındaki ihracatta 4 milyar 75 milyon dolarla Kocaeli ve İzmir takip etti. Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar faslı, İstanbul'un ihracatında başı çekti. Örme giyim eşyası ve aksesuarları ile kazanlar ve makineler ise diğer önemli ihracat kalemleri arasında yer aldı. 

Kocaeli'nin en fazla ihracat yaptığı sektör, motorlu kara taşıtları oldu. Mineral yakıtlar ve demir-çelik de ihracatta önemli bir rol oynadı. İzmir'in ihracatında ise mineral yakıtlar ve demir-çelik öne çıktı. 

İstanbul'un ihracatında en fazla paya sahip ülkeler arasında İngiltere öne çıktı. Kocaeli'nin Almanya'ya yaptığı ihracat dikkat çekerken, İzmir'in en fazla ihracat yaptığı ülke Romanya oldu. 

Hatay, Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 78 artırarak dikkat çekti. Ocak-Nisan döneminde ise 17 il 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparken, 54 il ihracatını artırdı. 

Türkiye'nin yüksek katma değerli ve rekabetçi ihracat politikalarıyla çalışmalarını sürdürdüğü belirtilirken, ihracatın ülke geneline yayılması ve yerelde üretim ve istihdamın artması hedeflendiği vurgulandı. 

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise Türkiye'nin hızlı teslimat konusunda avantajlı olduğunu belirterek, AB'ye yapılan ihracatın önemini vurguladı ve müşterilerin stok yapmak istemediğini dile getirdi. Kapıkule'nin öneminin altını çizen Gültepe, alınan önlemlerle bekleme sürelerinin kısalacağına inandığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi