Rapora göre, Türkiye'nin tüketim mal ve hizmetleri için fiyat düzeyi endeksi 42 olarak belirlendi. Bu değer, Avrupa Birliği ülkeleri genelinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 42 avro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

Karşılaştırmalar, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi (İsviçre, İzlanda, Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) arasında yapıldı.

Bakan Şimşek: Vergi Paketinde Dar Gelirliye Yönelik Hüküm Yok Bakan Şimşek: Vergi Paketinde Dar Gelirliye Yönelik Hüküm Yok

Türkiye'nin tüketim mal ve hizmetleri alt grupları incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 143 olarak kaydedildi ve AB ülkeleri ortalamasının üzerinde olduğu belirtildi. Tüketici elektroniği endeksi ise 69 oldu ve bu alanda Türkiye'nin fiyat düzeyinin yüksek olduğu görüldü.

Diğer yandan giyim endeksi 30 olarak belirlendi ve bu kategoride Türkiye'nin fiyat düzeyinin diğer alt gruplara kıyasla düşük olduğu gözlendi. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye'nin endeks değeri 57 olarak kaydedildi.

Kaynak: AA