Bursa'da Şiddetli Yağışlar Gündelik Yaşamı Olumsuz Etkiledi Bursa'da Şiddetli Yağışlar Gündelik Yaşamı Olumsuz Etkiledi

Türkiye İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, iklimlendirme sektöründeki gelişmelere dair bilgiler paylaştı. Poyraz, dünya genelinde iklimlendirme sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü, geçen yıl sonunda ise 580 milyar dolarlık bir ticaret rakamına ulaşıldığını ifade etti. Türkiye'nin bu pastadaki payının yaklaşık yüzde 1,3 olduğunu ve bunu yüzde 1,5'e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Poyraz, Türkiye'nin eylül sonu itibarıyla ihracatının geçen yıla kıyasla değer bazında artış gösterdiğini ve 5,4 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Kilogram başına ihracatın 6,1 dolar olarak gerçekleştiğini ve geçen yıla göre yaklaşık yüzde 17'lik bir artış olduğunu belirterek, bu durumun olumlu bir sinyal olduğunu vurguladı.

Ülkemizin küresel pazardan daha fazla pay almak amacıyla AR-GE faaliyetlerine yoğunlaştığını söyleyen Poyraz, sektörün yeni teknolojiye sahip ürün ve hizmetler geliştirmek için dünyayla rekabet halinde olduğunu belirtti. Ayrıca, coğrafi konumu nedeniyle Türkiye'nin büyük bir avantaja sahip olduğunu ve bu avantajın iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de Enerji Verimliliğine Yönelik Çeşitli Çalışmalar Yürütülüyor

Poyraz, Türkiye'nin AB başta olmak üzere tüketim noktalarına yakınlığı ve işçilik kalitesi ile önemli bir üretim ve lojistik üssü olarak görüldüğünü, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca, Çin'in Türkiye'de önemli ortaklıklar kurduğunu ve tüm yabancı yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmak istediğini ekledi.

Poyraz, binalarda yalıtımın sağlanmasının önemine vurgu yaparak, Türkiye'de enerji verimliliğine yönelik çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Bina sektörünün enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, mevcut bina stokunun çoğunluğunun maalesef yalıtımsız olduğunu ancak kamu tarafından ciddi çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Son olarak, sektörün AB ticaret kurallarına hızla uyum sağlaması gerektiğini ve bu doğrultuda bir yol haritasının hazırlanması gerektiğini vurgulayan Poyraz, enerji verimliliğini artıracak alanlara odaklanılması gerektiğini ve bu alandaki çalışmalara destek verilmesi gerektiğini belirtti.

AA