Hava kalite izleme istasyonlarının verilerini analiz eden Greenpeace Akdeniz, Türkiye'de hava kirliliğinin en yoğun olduğu 20 bölgeyi belirledi.

Greenpeace Akdeniz, hava kirliliğiyle mücadele için yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2023 yılı boyunca elde edilen Partikül Madde (PM) 10 verilerini analiz etti.

Türkiye'de hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 bölge şöyle sıralanıyor:

İskenderun (Hatay),

Kadıköy-Göztepe (İstanbul),

Iğdır Merkez,

Osmaniye Merkez,

Elbistan (Kahramanmaraş),

Kadirli (Osmaniye),

Karatay (Konya),

Nazilli (Aydın),

Nilüfer (Bursa),

İstanbul ve Düzce’de Sahte İlaç Operasyonu! İstanbul ve Düzce’de Sahte İlaç Operasyonu!

Kestel (Bursa),

Merkez Ulupark (Manisa),

Karatay-Karkent (Konya),

Akdeniz-İstiklal (Mersin),

Muş Merkez, Şahinbey-Beydilli (Gaziantep),

Hakkari Merkez,

Aydın Merkez,

Batman Merkez,

Şahinbey-GaskiD6 (Gaziantep),

Denizli Merkez.  

Analiz sonuçlarına göre, ilk sırada yer alan Hatay'ın İskenderun ilçesindeki ölçüm istasyonu, 2023 yılında Türkiye'nin en kirli havasını kayıtlara geçirdi.

İlçede 235 gün boyunca PM 10 limit değerinin aşıldığı kirli hava solundu.

Bakanlığın 2023 yılına ait verilerinin analizi sonrası ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları:

"2023 yılına PM 10 kirleticisi açısından bakıldığında Türkiye'de, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına göre havası temiz şehir olmadığı görüldü. İstanbul'un en kirli 10 ilçesinde yaşayan yaklaşık 4,6 milyon insan ulusal standartlara göre 2023 yılında kirli hava soludu. İstanbul'un havası en kirli semti Göztepe'de ulusal yönetmeliğe göre 222 gün boyunca kirli hava solundu. Ankara'nın havası en kirli ilçesi Altındağ. İlçede Siteler bölgesinde yaşayanlar 172 gün, Ulus bölgesinde yaşayanlar ise 135 gün boyunca PM 10 limitinin aşıldığı kirli havaya maruz kaldı. İzmir'de PM 10'un yıllık ortalaması ulusal yönetmelikte belirlenen limitin üstünde. İzmir'in en kirli ilk üç bölgesi Torbalı'da 173 gün, Kemalpaşa'da 126 gün, Alsancak'ta ise 136 gün sağlıksız hava solundu. Bursa'nın havası en kirli ilçesi Nilüfer'de yaşayanlar 199 gün boyunca PM 10 limitinin aşıldığı sağlıksız havaya maruz kaldı." 

Kaynak: DHA