Ukrayna Parlamentosu, cezaevinde bulunan mahkumların orduda görevlendirilmesini sağlayacak yasa tasarısını onayladı. 

Papua Yeni Gine'de Heyelan: Çok Sayıda Kişi Toprak Altında Kaldı Papua Yeni Gine'de Heyelan: Çok Sayıda Kişi Toprak Altında Kaldı

Parlamento'nun resmi internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre, cezaevindeki mahkumların seferberliğe katılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. 

Milletvekili Oleksiy Gonçarenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın 279 oy ile kabul edildiğini ve belirli mahkum kategorilerinin Ukrayna silahlı kuvvetlerine alınacağını duyurdu. 

Gonçarenko, yasanın yazarlarından biri olarak, "Uzun süredir hafif suçlardan mahkum olanların vatanlarını savunma hakkını destekleyen bu yasa tasarısını hazırlamıştım. Mahkumlara, istemeleri halinde savaşma fırsatı sunmalıyız" şeklinde konuştu. 

Ayrıca, kasıtlı cinayet, tecavüz, cinsel şiddet ve ulusal güvenliğe karşı suçlardan mahkum olanların seferberliğe dahil edilmeyeceğini belirtti. 

İktidardaki "Halkın Hizmetkarı" Partisi Parlamento Grup Başkanı David Arahamiya da yaptığı açıklamada, 15-20 bin mahkumun seferberliğe katılabileceğini ve bu konuda kaç kişinin anlaşmayı imzalayacağının belirsiz olduğunu ifade etti. Arahamiya, mahkumların, mahkeme kararıyla seferberliğe katılabileceklerini ekledi. 

Kaynak: AA