Amerikalı Müslümanlar adlı sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen Filistin için düzenlenen yürüyüş, Washington'daki Franklin Parkı'nda başladı. Ellerinde "Ateşkes şimdi. Gazze'de çocuklar acı çekiyor", "Hiçbir çocuk terörist değildir", "Bu Hristiyan anne utanıyor. Biden'a oy verdi ama bir daha asla", "Hawaii'den Filistin'e işgal suçtur" yazılı pankartlar taşıyan çocuklar ve aileleri, parktan Beyaz Saray'a kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi, "Biden sen yalancısın", "Filistin'e özgürlük", "Utanın", "Hemen şimdi ateşkes istiyoruz" ve "Çocuklar için buradayız" gibi sloganlar atarak seslerini duyurdu. Göstericiler, Gazze'deki çocuklar için duyarlılık oluşturmak amacıyla Filistin bayrakları ve Gazze'deki yıkımı yansıtan fotoğraflar da taşıdı.

Bu yürüyüş, Filistin'e destek ve ateşkes taleplerini vurgulayarak Amerika'daki Müslüman toplumunun duyarlılığını ortaya koydu.

İsrail-Filistin Çatışmasında Son Durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlemişti. Bunun üzerine İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlatmıştı. 

İsrail'deki 7 Ekim'deki saldırılarda, 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü ve 5 bin 132 kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana çatışmalarda 62'si Gazze'de, 6'sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldü. Kassam Tugayları'nın elinde ise 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümetin verilerine göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldü. Batı Şeria ve Kudüs'te ise aynı tarihler arasında İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

Bursa-İstanbul Deniz Otobüsü Seferleri İptal Edildi Bursa-İstanbul Deniz Otobüsü Seferleri İptal Edildi

İsrail ordusu, Gazze'deki hastaneleri hedef alarak on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı hastaneleri zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneler bastı ve saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

AA