NECMETTİN KURUCU

Bir robot şirketinde çalışan 40'lı yaşlarındaki Güney Koreli bir adam, makinenin onu taşıdığı ürün kutularından ayırt edememesi üzerine bir robot tarafından fark edilmedi ve ezildi. 

Adam, Güney Gyeongsang eyaletindeki tarımsal ürün dağıtım merkezinde robotun sensör operasyonlarını inceliyordu. Biber dolu kutuları kaldırıp palet üzerine yerleştiren robot arızalandı ve adamın kutu olduğunu tespit etti.

Güney Kore haber ajansı Yonha, robot kolunun adamın kafasını sebze kutusu sanarak onu yakaladığını ve vücudunu taşıma bandına doğru iterek yüzünü ve göğsünü ezdiğini söyledi.

Raporlara göre Güney Kore'de bir adam, kendisini taşıdığı yiyecek kutularından ayırt edemeyen bir robot tarafından ezilerek öldürüldü.

Olay, 40'lı yaşlarındaki bir robot şirketi çalışanı olan adamın robotu incelediği sırada meydana geldi.

Güney Kore haber ajansı Yonha, robot kolunun adamın kafasını sebze kutusu sanarak onu yakaladığını ve vücudunu taşıma bandına doğru iterek yüzünü ve göğsünü ezdiğini
söyledi.

Yonha'ya göre robot, biber kutularını kaldırıp paletlere aktarmaktan sorumluydu.

Trump'a 2. Kez Konuşamazsın Dendi Trump'a 2. Kez Konuşamazsın Dendi

Ajansın polise verdiği bilgiye göre, adam, Güney Gyeongsang eyaletindeki biber ayıklama tesisinde 8 Kasım'da yapılması planlanan test çalışması öncesinde robotun sensör işlemlerini kontrol ediyordu.

Testin başlangıçta 6 Kasım'da yapılması planlanmıştı ancak robotun sensöründeki sorunlar nedeniyle iki gün ertelendi.

Robot kolunu üreten şirkette çalışan bir adam, Çarşamba günü gece geç saatlere kadar makinede kontroller yaparken makine arızalandı.

Olayın ardından yapılan açıklamada tesisin sahibi Donggoseong İhracat Tarım Kompleksi'nden bir yetkili, "kesin ve güvenli" bir sistemin kurulması çağrısında bulundu.

40 yaşlarındaki adam hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra hayatını kaybetti.