31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, dünya basınında geniş yer buldu. İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve ABD basını, yerel seçimlerde CHP'nin sürpriz bir zafer kazandığını yazdı.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kazanmasını “Beklenmedik sonuç” olarak değerlendirdi. Gazete haberinde, “Ekrem İmamoğlu beklenmedik bir şekilde ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi” ifadelerine yer verdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türkiye'nin ana muhalefet partisi İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde büyük seçim zaferi elde etti” dedi.

Almanya merkezli Zeitung gazetesi de seçimlerle ilgili olarak yaptığı haberde, “Türk muhalefeti böyle bir zafer beklemiyordu” ifadelerine yer verdi.

Fransa merkezli Le Monde gazetesi, “Gecenin kazananı ana muhalefet partisi CHP oldu. Ülkenin en büyük beş şehri olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'yı muhalefet partisi aldı” ifadesini kullandı.

İspanya merkezli El Pais gazetesi CHP’nin 1977 yılından bu yana ilk kez birinci parti olarak seçimleri tamamladığına dikkat çekti ve “Ülkenin en kalabalık beş ilini yönetecek CHP, 1977'den bu yana ilk kez birinci parti oldu” dedi.

ABD merkezli Wall Street Journal da muhalefetin 'sürpriz bir zafer' kazandığını belirterek, “Türkiye'nin ana muhalefet partisi yerel seçimlerde sürpriz bir zafer kazandı” dedi.

Rusya'nın devlet ajansı haber TASS'ta yer alan haberde ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi 20 yılda ilk kez ana muhalefete karşı kaybetti” denildi.

Antalya'daki Teleferik Kazasında 5 Şüpheli Tutuklandı Antalya'daki Teleferik Kazasında 5 Şüpheli Tutuklandı

Hollanda merkezli De Telegraaf gazetesi de “Erdoğan seçim sonuçlarını partisi için bir dönüm noktası olarak nitelendirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DHA