Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Brüksel temasları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalar yaptı.

Ön siparişi verilen 20 bin TOGG'un yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edileceğini belirten Kacır, "2024 sonu itibarıyla TOGG artık Avrupa Birliği'ne (AB) ihraç edilme noktasına gelmiş olacak ve 2025'te Avrupa yollarında her geçen gün artan sayıda TOGG göreceğiz" ifadelerini kullandı.

TOGG Yeşil Dönüşüm ve Karbon Nötr Vizyonunun Örneğidir

Bakan Kacır, TOGG'un doğuştan akıllı ve elektrikli bir otomobil olarak tasarlandığını hatırlatarak, "Aslında TOGG başlı başına Türkiye'nin yeşil dönüşümünün ve karbon nötr vizyonunun en somut örneklerinden birisidir" şeklinde konuştu.

''Çinlilerin de Çok Ciddi Bir İlgisi Var''

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, elektrikli araçlar konusunda çok sayıda uluslararası firma ile görüştüklerini belirterek, Türkiye'de günden güne bu alanda yeni yatırım haberlerinin alınacağını aktardı.

Tesla ve başka şirketler ile de irtibatta olduklarını dile getiren Kacır, "Çinlilerin de çok ciddi bir ilgisi var. Türkiye'ye değer katacak her yatırımcıya kapımızı açtık. Yeter ki bir kazan kazan anlayışıyla hareket etsinler. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde yeni haberler duyacağız" değerlendirmesini yaptı.

Toyota'nın şarj edilebilir hibrit üretiminde Avrupa'daki ilk adımını Türkiye'de attıklarına dikkat çeken Kacır, "Geçtiğimiz haftalarda onun törenini gerçekleştirdik. Ford, elektrikli ticari araçlar üretmeye dönük yatırımı Yeniköy tesislerini tamamlamış oldu" ifadesini kullandı.

Kacır, söz konusu tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Tesisin kapasitesi 105 binden 400 binin üzerine çıktı. Çok muazzam bir yatırım oldu. Sadece Ford araçlar değil Volkswagen araçlar da orada üretilecek. Bütün bunlar Türkiye'nin yeşil dönüşümünün bir parçası" şeklinde konuştu.

Amazon, Yeni Sohbet Robotu Q'yu Duyurdu Amazon, Yeni Sohbet Robotu Q'yu Duyurdu

Ulaştırmada sadece kara araçlarında değil raylı sistemlerde de elektrifikasyonu hızlandırdıklarına işaret eden Kacır, "E5000 elektrikli lokomotifimiz bir başka kritik proje. Bütün bu projelerin önümüzdeki dönemde sayısı artacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

HABER MERKEZİ