İstanbul'da gazeteci İ.H.H., sosyal medya paylaşımına "Zamansız öten horozu keserler" yorumunu yazan M.Y.'yi savcılığa şikayet etti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, M.Y. hakkında 'tehdit' suçundan dava açtı. İstanbul Anadolu 45'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık M.Y., "Paylaşımı ben yaptım; ama İ.H.H’yi kastetmedim" dedi. Mahkeme, sanığın yorumunu tehdit olarak değerlendirip, önce 6 ay hapis cezası verdi, ardından cezayı 3 ay 22 güne indirdi. Sanık, 5 yıl denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulacak ve bu süre içinde kasıtlı bir suç işlemezse ceza açıklanmayacak.

İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in İç Kesimleri için Sağanak Uyarısı İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in İç Kesimleri için Sağanak Uyarısı

Vücut Bütünlüğüne Yönelik Tehdit

İ.H.H.'nin avukatı Taha Yasin Caner, müvekkilinin paylaşımına yapılan "Zamansız öten horozu keserler" yorumunu tehdit olarak algıladıklarını belirtti. Avukat Caner, sosyal medya kullanıcılarını atasözlerini kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı ve bu sözlerin tehdit içerdiğinde cezaya yol açabileceğini vurguladı. "Vatandaşlarımız atasözlerini kullanırken tehdit içerip içermediğine dikkat etmelidirler. 'Atasözüdür, bir şey olmaz' diyerek kullanılmamalıdır. Dikkatli ve özenli şekilde kullanılmalıdır" dedi.

İ.H.H.'nın avukatı Taha Yasin Caner (fotoğrafta)

Kaynak: DHA