Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan keşif, T. gondii hakkında hâlihazırda bilinenlere bir yenisini daha ekliyor. Birçok durumda grip benzeri semptomlara ve daha zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde nöbetler gibi daha ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Colorado Boulder Üniversitesi'nden Fizyolog Christopher Lowry, "Genellikle T. gondii enfeksiyonunun nispeten asemptomatik olduğunu düşünüyoruz ancak bu çalışma, bazı insanlar için daha sonra ciddi sağlık sonuçları olabileceğini vurguluyor" diyor. Aynı zamanda çalışmadan elde edilen bulgulara göre ABD’deki insanların yaklaşık yüzde 15’i bu parazitten etkilendiği düşünülmektedir.

Virüs Döngüsü

Araştırma ekibi, parazitin iltihaplanmanın veya kırılganlığa katkıda bulunan kalıcı yaşa bağlı inflamasyonun nedenlerinden biri olabileceğinden şüpheleniyordu. 65 yaş üstü 601 İspanyol ve Portekizli yetişkinden alınan kan testleri, kasıtsız kilo kaybı, yorgunluk ve zihinsel keskinlik kaybı da dâhil olmak üzere zayıflık ölçümleri açısından analiz edildi.

T. gondii enfeksiyonları ile kırılganlık arasında bir ilişki bulunmasa da, T. gondii tarafından enfekte olanlar arasında, onunla savaşmak için daha fazla sayıda antikor üreten kişilerin zayıf olma belirtileri gösterme olasılıkları daha yüksekti.

Başka bir deyişle, bu parazite karşı daha şiddetli bir bağışıklık tepkisi ile yaşlılıkta daha zayıf olma ihtimali arasında bir bağlantı olduğuna dair işaretler var. Sebep ve sonucu kanıtlamak için tam olarak yeterli olmasa da bazı durumlar paraziti işaret ediyor.

Kalın Bağırsakların Görevleri Nelerdir? Kalın Bağırsakların Görevleri Nelerdir?

İltihaplanma cephesinde, T. gondii'ye daha güçlü yanıt verenler (belki daha yaygın bir enfeksiyon veya birden fazla enfeksiyon yoluyla) ayrıca iltihaplanmanın belirli biyobelirteçlerinin daha yüksek seviyelerine sahiptir, bu da burada başka bir potansiyel bağlantı olduğunu düşündürüyor.

Enfeksiyona Karşı Dikkatli Olunmalı

T. gondii'nin enfeksiyon oranlarının insanlar yaşlandıkça arttığı ve insan vücudunda onlarca yıl boyunca hareketsiz ve fark edilmeden kalabileceği göz önüne alındığında, araştırmacılar, enfeksiyondan kaçınma konusunda daha dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor.

T. gondii yumurtalarına maruz kalma (örneğin bir kedinin çöp kutusunda veya kirlenmiş su) veya parazit tarafından enfekte olmuş az pişmiş et yeme yoluyla gerçekleşebilmektedir. Kedileri içeride tutmak ve başıboşlardan kaçınmak da virüse karşı yardımcı olabilir.

Aslında T. gondii'den kaçınmak için zaten pek çok neden bulunmaktadır. Parazitten kaynaklanan enfeksiyon, potansiyel zihin değiştirici etkileri nedeniyle daha önce iskelet kası hasarı ve hatta şizofreniyle ilişkilendirilmişti.

İspanya'daki A Coruña Üniversitesi'nden Psikobiyolog Blanca Laffon ise "Bu çalışma oldukça önemlidir, çünkü ilk kez yaşlı yetişkinlerdeki kırılganlık ile T. gondii enfeksiyonuna verilen yanıtın yoğunluğu arasında bir bağlantının varlığına dair kanıt sağlıyor" diye bir açıklama yapmıştır.

HABER MERKEZİ