Prof. Dr. Üretmen, “Tedavide var olan görme aksı bulanıklıkları ortadan kaldırılmalı, kırma kusurları düzeltilmeli ve hastanın tembel olan gözünü kullanması sağlanmalıdır” dedi. Üretmen, “Tembel olan gözün kullanımını sağlamanın en etkili yolu, sağlam gözün belirli sürelerde kapatılmasıdır. Kapatma cilde yapışan ve göze ışık girmesini tamamen engelleyen bantlarla yapılmalıdır. Gözlük camına yapıştırılan kapama aksesuvarlarının etkinliği düşüktür. Kapama süresi başta göz tembelliğinin derinliğine ve hastanın yaşına bağlı olarak günde iki saat ile tam gün arasında değişmektedir. Kapama sırasında tembel gözün aktif kullanımı amaçlanmalıdır. Göz tembelliğinin daha hafif olduğu hastalarda veya kapamanın yapılamadığı durumlarda sağlam gözün görme kalitesinin damla veya gözlük camlarıyla bozulması diğer tedavi seçeneğidir. Son yıllarda göz tembelliği tedavisinde elektronik cihazlarla yapılan görme egzersizleri de kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Düzenli Muayene Şart!

Prof. Dr. Önder Üretmen, görme gelişimi sırasında gözlerden biri veya her ikisi şaşılık, görme aksı bulanıklıkları ve kırma kusurları nedeniyle yetersiz uyarı aldığında göz tembelliğinin geliştiğini söyledi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Göktürk Cadde TV'de Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Göktürk Cadde TV'de

Üretmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göz tembelliği kırma kusurlarına bağlı da gelişebilir. Her iki gözdeki yüksek miyopi, hiperopi ve astigmatizma çift taraflı tembelliğe neden olur. Gözler arasında numara farkı olması durumunda yüksek numaralı gözde göz tembelliği gelişir. Bu durum en geç tanı alan göz tembelliği tipidir. Çocuk sağlam gözüyle normal hayatını sürdürebildiğinden ailesi tarafından diğer gözünde tembellik olduğu anlaşılamaz. Görme aks bulanıklıklarına bağlı göz tembelliği en az sıklıkla görülmesine rağmen, tedavisi en zor tembellik tipidir. Çok hızlı geliştiği için saptandığında daha derin bir tembellik söz konusu olmaktadır. Bu durumlarda görme aksını etkileyen durumların cerrahi tedavisi gerekli olabilmektedir. Göz tembelliği erken saptanır ve tedaviye başlanırsa, başarı şansı çok artar. Bu nedenle çocukların erken ve düzenli göz muayenelerinden geçmeleri şarttır”

HABER MERKEZİ