Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), AB bankacılık sektörünün son durumunu değerlendiren ‘Risk Değerlendirme Raporunu’ hazırladı.

Söz konusu raporda, "AB bankaları, ekonomik ve faiz oranı kaynaklı belirsizliğinin yanı sıra yüksek jeopolitik risklerle de karşı karşıyadır" ifadesi dikkat çekti. Bankaların kredi risklerini kademeli olarak yükseltmeyi amaçladıkları belirtilen raporda, takipteki kredi oranlarının bütün kesimlerde artmış olmasına dikkat çekildi.

Raporda, "AB bankalarının 1,4 trilyon avrodan fazla ticari gayrimenkul kredisi bulunuyor" değerlendirmesi yer aldı.

Avrupa bankalarının uzun vadeli piyasa bazlı finansmanı önemli ölçüde artırmayı öngördükleri kaydedilen raporda, bankaların genel sermaye gereksinimlerinin rahat seviyelerde seyrettiği anlatıldı.

Raporda, bankalara yönelik siber saldırıların yoğunlaştığı anımsatılarak, operasyonel riskin öneminin daha da arttığı belirtildi.

Tesla'nın Net Karı İkinci Çeyrekte Azaldı Tesla'nın Net Karı İkinci Çeyrekte Azaldı

"Banka dışı finansal kurum faaliyetleri son 10 yılda AB ve dünya çapında arttı" ifadesi kullanılan raporda, "EBA, AB bankacılık sektörü için artan jeopolitik riskler nedeniyle dikkatli olunması yönünde çağrıda bulunuyor" analizine yer verildi.

Raporda, yüksek jeopolitik riskler, ekonomik büyümeye ilişkin belirsiz görünüm, merkez bankalarının ilk indirimlerine rağmen faiz oranlarının halen yüksek seviyelerde seyretmesi gibi nedenlerle AB bankalarının artan belirsizlikle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA