ABD Kongresinde Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında 2024 bütçesi üzerine yaşanan tartışmalar, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) çalışmalarını olumsuz yönde etkiledi. Science News dergisinin aktardığına göre, ABD Temsilciler Meclisi'nde 2024 mali yılı bütçesi konusunda uzun süren anlaşmazlıklar yaşandı ve bu durum NASA'nın "iddialı uzay araştırmalarını riske attı."  

Dergide yer alan makalede, Cumhuriyetçi çoğunluk ile Demokratlar arasındaki anlaşmazlıkların, kurumlara yapılan desteklerin kısıtlanmasıyla sonuçlandığı ve bu durumun NASA'nın çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi. Özellikle, Mars'tan dünyaya toprak ve kaya örnekleri taşıma projesi ve diğer gezegen bilimi çalışmalarının bu kesintilerden önemli ölçüde etkilendiği ifade edildi. 

Derginin internet sayfasında yer alan habere göre, "Evreni keşfetme hayalleri, ABD'deki bütçe kesintilerinin sert gerçekliğiyle çarpıştı" denirken, Kongre'nin onayladığı 2024 bütçesinde NASA'ya 2023'e göre "yaklaşık yarım milyar dolar daha az" para ayrıldığı ve bu kesintinin "en büyük darbeyi Mars çalışmalarının aldığı" belirtildi. 

Papua Yeni Gine'de Heyelan: Çok Sayıda Kişi Toprak Altında Kaldı Papua Yeni Gine'de Heyelan: Çok Sayıda Kişi Toprak Altında Kaldı

NASA'nın Bilimden Sorumlu Yönetici Yardımcısı Nicola Fox, yaptığı açıklamada, bu sürecin "çok zorlu" olduğunun farkında olduklarını ve NASA'nın bütçesini "her kuruşunu büyük bilimsel çalışmalar için kullanacakları" konusunda söz verdiklerini ifade etti. 

Bu kesintiler sonucunda, diğer gezegenlere ve uydulara yönelik sondaj çalışmalarının ertelendiği ve NASA'nın California eyaletinde bulunan bir laboratuvarının, Şubat ayında fon yetersizliği nedeniyle 530 çalışanını (personel sayısının yüzde 8'i) işten çıkarmak zorunda kaldığı da bildirildi. 

ABD Kongresindeki bütçe anlaşmazlığı, özellikle dış yardımlar ve sınır güvenliği gibi konularda uzun süren tartışmaları beraberinde getirdi. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, 1 Ekim 2023'te başlayan 2024 mali yılında hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle kapanmasını önlemek için 4 geçici bütçe onaylamak zorunda kaldı.  

Mart’ın başlarında ise, önce Temsilciler Meclisi sonra da ABD Senatosunca onaylanan gecikmeli bütçede, birçok kurumda olduğu gibi NASA'ya ayrılan fonlarda da kesinti yapıldı. NASA'nın 2024 bütçesi, geçen yıla göre yüzde 2 kesintiye uğrayarak, talep edilen fondan yüzde 8,5 daha az olmasına rağmen 24 milyar 875 milyon dolara ulaştı. 

Kaynak: AA