Gazeteci Fatih Altaylı, ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’un Türkiye’ye F - 16 savaş uçağı satışını engellemek için senatoya sunduğu yasa tasarısını, “Bu adamın yaptığı beklenmedik bir girişim değil, bir sonuca ulaşır mı bilemeyiz?” sözleriyle değerlendirdi.

YouTube’daki, “Fatih Altaylı Yorumluyor” programında, “Türkiye’ye F - 16 verilmemeli” tasarısını değerlendiren Altaylı, böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söyledi.

Altaylı, daha önce yaptığı açıklamalarda bu konuda uyarıda bulunduğunu hatırlatarak, “ABD Başkanı Biden’ın mektubu, bu kararın rahatlıkla geçeceğine delalet etmez. Yani Dışişleri Bakanlığı’nın onayı bunun geçeceğini garanti etmez, demiştim. Hatta bazı isimler vererek, bunlar Türkiye'ye F16 satılmasını hala karşılar ve bununla ilgili faaliyet yürütebilirler, diye konuşmuştum. Ancak o sırada açıkçası Rand Paul’un adı geçmemişti” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi senatörün kendisini değil de babasını tanıdığını kaydeden Altaylı, “Babası, eski Teksas valisi idi ve 1980'lerin sonu 90'ların başındaki seçimlerde Cumhuriyetçilerin Amerikan başkan aday adayıydı. Ama adaylık sürecini tamamlayamamıştı. Aşırı muhafazakar bir tip olduğu bilinir” dedi.

Oğlu Rand Paul’un ismini ise bir süre önce ABD senatosuna verdiği başka bir tasarıyla öğrendiğini söyleyen Altaylı, “Batı Şeria’da terörle alakası olmayan Filistinlilere ABD yardımı edilmemesi için bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Fakat onun hazırladığı bu tasarı o zaman, 55'e 40 falan gibi bir oyla komisyonda reddedilmişti. Şimdi de buna devam ediyor. Çünkü Türkiye’yi büyük bir ihtimalle Hamas ile eş değer görüyor. Belli ki bir takım lobiler de buna para yağdırıyor. O yüzden beklenmedik bir girişim değil, bu Rand Paul’unki” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Tunç: 9'uncu Yargı Paketi'ni Gündeme Getireceğiz Bakan Tunç: 9'uncu Yargı Paketi'ni Gündeme Getireceğiz

Altaylı girişimin bir sonuca ulaşıp ulaşmayacağı hakkında da, “Bir sonuca ulaşır mı bilemeyiz. Amerikan Senatosu'ndaki ve Pentagon’un derin kulislerindeki Türkiye karşılığının ne boyutta olduğunu bilemeyiz. Çünkü şunu biliyoruz ki Pentagon, 2. Körfez Savaşı'ndan bu yana, Irak’ın işgal edildiği dönemden bu yana, Türkiye karşıtlığının Amerika’daki merkezi haline geldi. Eskiden Pentagon Amerika'da Türkiye'yi kollardı, Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye karşı olurdu. Bu kez 2003 yılından beri Pentagon’da net bir Türkiye karşıtlığı var. Pentagon’un senato üzerindeki etkisi de biliniyor. Ama Başkan Biden, Pentagon’un bu Türkiye karşıtlığını İsveç’in NATO üyeliği üzerinden ne kadar kırmıştır, görürüz” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Ersan Akbaş