ASELSAN tarafından üretilen ve lazer güdümlü mühimmatların hedefine ulaşmasını sağlayan ENGEREK Lazer Hedef İşaretleyici'deki kapasitör şarj güç kaynağını millileştirdi. 

Daha önce yurt dışından temin edilen kapasitör şarj güç kaynağının temininde güçlükler yaşanıyordu. 

Teknopark Ankara'da faaliyet gösteren ARTI Endüstriyel Elektronik'te Tasarım ve AR-GE Mühendisi Selim Enes Yolalan, söz konusu ürünün ABD menşeli firmadan alınan bir ürün olduğunu belirterek, "Belirli ambargolar nedeniyle alınamamaya başlandı. Bu da yerlileştirme için büyük bir imkan sağladı bize. Gelen teklif doğrultusunda gerekli çalışmalarımızı yaptık. Ön tasarımla birlikte prototip üretim için hazırlıklara başlamış olduk" dedi. 

Geliştirdikleri çözümün ASELSAN'ın ENGEREK sisteminde kapasitör şarj güç kaynağı görevi gördüğünü anlatan Yolalan, yurt dışındaki benzer ürünleri inceleyerek yeni özellikler ve teknolojiler oluşturduklarını ifade etti. 

Yolalan, yurt dışına kıyasla yüzde 50'ye yakın daha hızlı bir şarj süresine ulaştıklarını kaydederek muadil üründen çok daha küçük hacme sahip bir çözüm geliştirdiklerine dikkat çekti. 

Yolalan, yerlileştirilen ürün sayesinde yüzde 60'a yakın maliyet avantajı sağlandığını da bildirdi.

Uraloğlu: TÜRKSAT 6A'nın 4. Ateşleme Süreci Tamamlandı Uraloğlu: TÜRKSAT 6A'nın 4. Ateşleme Süreci Tamamlandı

Üretim ve Teknik Servis Müdürü Aslı Büşra Demirbaş da geliştirdikleri 2 prototipin ardından 8 adet teslimatı tamamladıklarını, önümüzdeki aylarda bunlara 30 adet daha ekleneceğini ve 2025 yılındaki 125 adet teslimat gerçekleştireceklerini aktardı.

Kaynak: AA