Uluslararası sivil toplum kuruluşu olarak bilinen Ashoka'nın Türkiye ofisi, düzenlediği topluluk buluşmasında yeni stratejik planını açıkladı. Kuruluş, her bireyin değişimin öncüsü olabileceği bir dünyayı hayal ettiğini, insanları değişim konusunda teşvik edecek aktörlerle bir araya getirmek, değişimi desteklemek olarak belirlediği misyonunu bu buluşmada duyurdu.

10 Ocak tarihinde İstanbul Beyoğlu'ndaki Postane'de yapılan Ashoka Türkiye topluluk buluşmasına Ashoka Türkiye Fellow'ları, Ashoka Destek Ağı üyeleri, bireysel ve kurumsal destekçiler ve ekosistem partnerleri gibi geniş bir kitle katıldı. Ashoka Türkiye ekibi, birebir görüşmeler ve odak grup çalışmaları yaptı.

Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Ezgi Özkök Sefer, dünyanın hızlı değişiminin ve buna adaptasyon sürecinin yaratacağı değişimlere öncülük etmenin önemli olduğunu vurgulayarak; “Değişim yaratma becerilerine sahip olanlarla olmayanların arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve bütünün iyiliği için herkesin 'Değişim Öncüsü' olabildiği bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek için insanların değişim yaratma becerilerine sahip olmalarında etkili aktörleri bir araya getirecek, destekleyecek ve harekete geçireceğiz. Bu stratejiyi oluştururken katkı veren herkese teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

Bakan Bolat, Türkiye-Irak İş Forumu’na Katıldı Bakan Bolat, Türkiye-Irak İş Forumu’na Katıldı

'Değişim Öncülüğü'nü isteyen herkesin yapabileceğini ifade eden Sefer şunları söyledi: "İsteyen herkes kendisini 'Değişim Öncüsü' olarak tanımlayabilir. 'Değişim Öncüsü' yolculuğu, kişinin kendi farkındalığıyla başlayıp, çevresinde gördüğü sosyal ve çevresel problemlere çözüm üretme, bu çözüm etrafında bir takım kurma, diğer 'Değişim Öncüleri' ile bir araya gelme ve sistem ve zihniyetleri dönüştürmeye kadar uzanıyor. Değişim öncülüğünü, herkes bu yolculuğun farklı fazlarında pratik edebilir".

Kuruluş, sistemi dönüştürmeye odaklanan sosyal girişimcileri, her yıl Ashoka Fellow'u olarak seçmeye ve desteklemeye devam edeceğini bildirdi. Yeni başlatacağı Genç Değişim Öncüleri Programı vasıtasıyla bilişsel empati, takım çalışması, yeni liderlik ve değişim yaratma pratiği becerilerini merkeze alarak belirlediği 'Değişim Öncüleri'ni buluşturacak.

Ashoka Türkiye, değişim yaratma kültürünün erken yaşta edinilmesini sağlamak için eğitim fakülteleri, eğitim yayıncıları, öğretmen ağ ve sendikaları, medya, kamu ve karar vericileriyle iş birliği yapacağını bildirdi. İlk adımları, bu kurumların içindeki Değişim Elçileri ile çalışmak ve gençlerin değişim kültürünü benimsemesine katkı sağlamak olacak.

Kaynak: DHA