AB Komisyonu'nun "Avrupa Ekonomik Tahminleri 2024 İlkbahar" raporu yayımlandı.

Raporda, AB ekonomisinin 2024'te yüzde 1; 2025'te yüzde 1,6; Avro Bölgesi ekonomisinin ise 2024'te yüzde 0,8 ve 2025'te yüzde 1,4 büyüyeceği öngörüldü.

AB Komisyonu'nun bir önceki kış raporunda ise, AB'nin 2024'te yüzde 0,9; 2025'te yüzde 1,7; Avro Bölgesi'nin 2024'te yüzde 0,8; 2025'te ise yüzde 1,5 büyüyeceği tahmin edilmişti.

Geçen yıl yaşanan geniş ekonomik durgunluğun ardından, 2024'ün başında beklenenden daha iyi bir büyüme ve enflasyonda düşüş olduğu ifade edilen yeni raporda, bu durumun tahmin döneminde faaliyetlerin kademeli olarak genişlemesine zemin hazırladığı kaydedildi.

Raporda, büyümenin özel tüketimin hızlanmasından kaynaklandığına işaret edilerek,

Türk Balı 4 Ayda Yaklaşık 11,5 Milyon Dolar Kazandırdı Türk Balı 4 Ayda Yaklaşık 11,5 Milyon Dolar Kazandırdı

"Reel ücret ve istihdam artışının harcanabilir gelirlerdeki artışı sürdürmesi nedeniyle bu yıl ve gelecek yıl ekonomik faaliyetteki büyümenin büyük ölçüde özel tüketimin istikrarlı genişlemesinden kaynaklanması bekleniyor." ifadesi kullanıldı.

Küresel ticaretteki toparlanmanın AB ihracatını desteklemesi beklendiği belirtilen raporda,

"AB'de iç talep yeniden canlanırken ithalattaki hızlanma, ihracatın büyümeye olan olumlu katkısını büyük ölçüde telafi edecek." değerlendirmesi yapıldı.

Ayrıca, enflasyondaki düşüşün temel olarak enerji dışı mallar ve gıda kaynaklı olacağı, enerji enflasyonunun sınırlı bir oranda yükseleceği, hizmet enflasyonunun ise yalnızca kademeli olarak gerileyeceği tahmin edildi.

Ekonomik görünüme yönelik belirsizlik ve aşağı yönlü risklerin Rusya-Ukrayna savaşı ve Orta Doğu'daki çatışmanın gelişmesinden dolayı son aylarda daha da arttığına işaret edilen raporda,

"Daha geniş jeopolitik gerilimler risk oluşturmaya devam ediyor. ABD'de enflasyonun devam etmesi, ABD ve ötesinde faiz indirimlerinde daha fazla gecikmeye yol açarak küresel finansal koşulların biraz daha sıkılaşmasına neden olabilir." ifadesi kullanıldı.

Raporda, enflasyondaki düşüşün tahmin edilenden daha yavaş olabileceği, bu durumda merkez bankasının faiz indirimlerini hizmet enflasyonu düşüşe geçene kadar erteleyebileceği aktarıldı.

Türkiye Ekonomisinin Durumu

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin de yapıldığı raporda, "2024 yılının ilk çeyreğinde ekonomik aktivitenin hala iyimser olmasıyla birlikte iç talep yavaş yavaş azalıyor." ifadesi kullanıldı.

Raporda,"Önemli ölçüde sıkılaşan para ve mali duruşun, iç talepte daha belirgin bir azalmaya ve ekonomik büyümenin daha da yavaşlamasına yol açarak enflasyon da dâhil olmak üzere dengesizliklerin kademeli olarak azalmasına olanak sağlayacağı tahmin ediliyor." değerlendirmesine yer verildi.

Politika belirsizliğinin önemli ölçüde azaldığına dikkat çekilen raporda, ekonominin yeniden dengelenmesini yönetmenin zorlu olmaya devam edeceği kaydedildi.

Aynı zamanda, deprem sonrası yeniden inşa ve politika normalleştirme maliyetlerinin bütçe üzerinde baskı yaratmaya devam etmesinin beklendiği belirtilerek, Türkiye'de bütçe açığının azalması ve kamu borcunun ılımlı kalması öngörüldüğü bildirildi.

2023'ün son çeyreğinde ekonomik büyümenin iç talepteki yavaşlamaya rağmen çeyrek bazda yüzde 1 seviyesinde güçlü kalmayı sürdürdüğü anımsatılan raporda, 2024'ün ilk çeyreğinde ekonomik aktivitenin hala iyimser olduğuna işaret edildi.

Ekonomik Güven İyileşiyor

Raporda, Türkiye'de ekonomik güvenin yılın başından bu yana iyileştiği belirtilerek, "Sanayi üretimi Şubat ayında güçlü bir artış göstererek toparlandı." değerlendirmesi yapıldı.

"Ekonomik dengelenmenin yılın ikinci yarısında hızlanması bekleniyor." ifadesinin kullanıldığı raporda, 2023 ortasından bu yana önemli ölçüde sıkılaşan parasal ve mali duruşla politika normalleşmesinin devam etmesi ve yılsonundan önce iç talepte daha belirgin bir düşüşe yol açması beklendiği kaydedildi.

Raporda, iş gücü piyasasının soğuması, 2023 sonundaki ücret artışının etkisinin azalması ve tüketicilerin enflasyon beklentilerini düşürmesi nedeniyle özellikle hane halkı tüketim büyümesinin hızla yavaşlayacağı bildirildi.

Hane halkı tüketim artışındaki yavaşlamanın ekonomik yeniden dengelenmenin ana itici gücü olarak görüldüğüne işaret edilen raporda, yakın zamanda açıklanan harcama kısıtlamalarının ardından kamu tüketimindeki büyümenin de daha düşük olmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, 2024'te istihdam artışının azalması ve işsizlik oranının artmasının öngörüldüğü bildirildi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2024'te yüzde 3,5; 2025'te yüzde 3,8 büyüyeceği ve TÜFE'nin bu yıl yüzde 57,4; 2025'te ise yüzde 31,5 olacağı öngörüldü.

Kaynak: AA