Baykar tarafından geliştirilen yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB3, Yüksek İrtifa Sistem Performans Testi'nde dikkate değer bir başarı elde etti. Son testlerde, TB3 yerli motoruyla 33 bin feet yani yaklaşık 10 kilometre irtifaya çıkarak bir rekora imza attı. 

Baykar'ın milli ve özgün olarak tasarladığı silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3, yerli motoruyla elde ettiği irtifa rekoruyla dikkatleri üzerine çekti. 

Kapıdaki Tehlike: İklim Krizi Kapıdaki Tehlike: İklim Krizi

Firma yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Bayraktar TB3'ün test aşaması oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor. 27 Ekim 2023'te gerçekleştirilen ilk uçuşunun ardından, araç orta ve yüksek irtifa performans testlerini de başarıyla geçerek bir kez daha dikkat çekti ve rekor irtifaya ulaştı. 

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Türk Havacılığının Altın Çağı 🥇<br><br>Yerli Motor ile Çıkılan En Yüksek İrtifa 🇹🇷<a href="https://twitter.com/hashtag/BayraktarTB3?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#BayraktarTB3</a>  ✈️⚓️🚀<br><br>✅ 34. ve 35. Uçuş | Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testi <br>☁️ Toplam Uçuş: 327 saat<br>✈️ 33.000 Feet Yükseklik<br><br>Highest Altitude Reached with an Indigenous Engine 🇹🇷… <a href="https://t.co/q9eVefU1L6">pic.twitter.com/q9eVefU1L6</a></p>&mdash; BAYKAR (@BaykarTech) <a href="https://twitter.com/BaykarTech/status/1786096001889063176?ref_src=twsrc%5Etfw">May 2, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Kaynak: AA