Melikgazi Belediyesinin Geliştirdiği Yazılım, Tasarruf Sağlıyor Melikgazi Belediyesinin Geliştirdiği Yazılım, Tasarruf Sağlıyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple, son mali çeyrek sonuçlarını açıkladı ve gelirindeki yıllık düşüş dikkat çekti. 30 Mart'ta sona eren üç aylık dönemde, şirketin geliri yüzde 4 azalarak 90,8 milyar dolara geriledi. Bu rakam, piyasa beklentilerini aşarak geldi. 

Apple'ın 2024 mali yılının ikinci çeyreği olarak değerlendirdiği döneme ilişkin açıklanan bilançoya göre, gelirindeki azalışla birlikte şirket 90,8 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 94,8 milyar dolardı. Analistler, şirketin bu dönemdeki gelirinin 90,01 milyar dolar olmasını bekliyordu. 

Apple'ın net karı da aynı dönemde yüzde 2 azalarak 23,6 milyar dolara düştü. Geçen yılın aynı döneminde net kar 24,2 milyar dolardı. Hisse başına kar ise 1,52 dolardan 1,53 dolara yükseldi. 

Apple ayrıca, tarihindeki en büyük hisse geri alımını duyurdu. Şirket, 110 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını açıkladı. 

iPhone satışları bu dönemde yüzde 10,5 azalarak 45,9 milyar dolara geriledi. iPad satışları yüzde 16,7 azalışla 5,56 milyar dolara, ancak Mac satışları yüzde 3,9 artışla 7,5 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde akıllı telefon ve tablet satışlarında azalma görülürken, bilgisayar satışlarında artış kaydedildi. 

Kaynak: AA