Bosna Hersek, Türkiye'yi En Güçlü Dost ve İttifak Olarak Niteliyor Bosna Hersek, Türkiye'yi En Güçlü Dost ve İttifak Olarak Niteliyor

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, geleneksel Noel mesajında, Gazze'de İsrail'in yürüttüğü "askeri operasyonlara ve bunların masum sivil kurbanlar üzerindeki dehşet verici etkilerine son verilmesi için yalvardığını" söyledi.

Papa, dünyadaki çok sayıda katliama dikkati çekerek, anne karnında, ümit ararken yollarda, çocukluğu savaşlarda geçen pek çok masumun katliamların kurbanı olduğunu kaydetti.

Savaşları, varış noktası ve kazananı olmayan bir yolculuğa benzeten Papa, "Savaşa 'hayır' demek için, silahlara 'hayır' demek gerekir. Çünkü kalbi yaralı ve dengesiz insan, elinde ölüm aletlerini bulursa er ya da geç onları kullanacaktır. O zaman silah üretimi, satışı, ticareti artıyorsa barıştan nasıl söz edebiliriz?" dedi.

Papa Franciscus, şöyle devam etti:

"Gazze'deki ve tüm kutsal topraklardaki Hristiyan toplumu başta olmak üzere herkesi kucaklıyorum. 7 Ekim'deki menfur saldırının kurbanlarının acısını yüreğimde taşıyor ve halen rehin tutulanların hemen serbest bırakılması için çağrımı yineliyorum. Askeri operasyonlara ve bunların beraberinde getirdiği masum sivil kurbanlar üzerindeki dehşet verici etkilerine son verilmesi için yalvarıyorum ve insani yardım sağlanması için bu vahim insani duruma bir çözüm bulunması çağrısında bulunuyorum. Şiddet ve nefretin körüklenmesi son bulsun. Filistin sorununun, taraflar arasında güçlü siyasi irade ve uluslararası toplumun desteğiyle sürdürülen samimi ve kalıcı diyalog yoluyla çözülmesini diliyorum. İsrail'de ve Filistin'de barış için dua edelim." 

AA

Editör: Hasan Erdoğan