Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ‘suç gelirlerini aklama’ iddiasıyla yakalanan Alisya Bahar Candan ve kardeşi Gülnihal Çiçek ile Hacı İsrafil Sağlam'ın emniyetteki işlemleri bitirildi.

Şüpheliler, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nden Küçükçekmece Adliyesi'ne götürüldü.

Alisya Bahar Candan ve Gülnihal Çiçek'e, poliste yaklaşık dörder saat süren ifadelerinde 20'den fazla soru yöneltildiği ve 2 kardeşin iddiaları kabul etmedikleri öğrenildi.

İfadesi sırasında, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda hesabına 12 milyon lira geldiği yönündeki açıklamaları hatırlatılan Candan'ın, bu paylaşımı şaka amaçlı yaptığını söylediği belirtildi.

Savcılığına çıkarılan 3 şüpheli, buradaki ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi.

Şüpheliler, hâkimlikteki sorgularının ardından üzerlerine atılı suçlardan tutuklandı.

Şüphelilerden Gülnihal Çiçek'in tutuklama kararı üzerine adliyede ağladığı öğrenildi.

Suç Örgütü Operasyonunun Devamı

Alisya Bahar Candan, Gülnihal Çiçek ve Hacı İsrafil Sağlam ile ilgili çalışmanın, daha önce bir suç örgütüne yönelik yürütülen 'nitelikli dolandırıcılık' ile ilgili soruşturmanın devamı niteliğinde olduğu kaydedildi.

Soruşturmada, ülke genelinde çeşitli devlet kurumlarından ihale yoluyla ucuza araç aldıklarını beyan eden suç örgütü üyelerinin, ulaştıkları mağdurlara ucuz araç satışı yaparak güvenlerini kazandıkları ve bu yöntemle araç talepleri alarak para topladıkları belirlenmişti.

Trabzon'da Kaybolan 2 Öğrencinin Arama Çalışmaları Durdu Trabzon'da Kaybolan 2 Öğrencinin Arama Çalışmaları Durdu

Aynı yolla 13 mağdurdan yaklaşık 10 milyon lira alan şüphelilerin, ihalede sorun olduğu gerekçesiyle mağdurlara geri ödeme ve araç teslimi yapmadıkları tespit edilmişti.

Bunun üzerine 3 Mayıs'ta gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheliden 5'i hakkında tutuklama kararı alınmıştı. 

AA