Çankırı'nın Eldivan ilçesinde bu yıl kiraz üretimi yüksek verimle gerçekleşti. Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Üyesi Ahmet Karatatar, bu konuda yaptığı açıklamada, ilçede bu sezon kirazın bol olduğunu ve özellikle sofralık Ziraat 900 çeşidinin yoğun ilgi gördüğünü belirtti. 

Karatatar, "Sanayi kirazının bir kısmı verimli olmadığı için kullanılamadı. Ancak sofralık kirazlarımız aromasıyla öne çıkıyor ve yaklaşık 400 ton üretim yapıldı. Bunun 200 tonu sanayi kirazı, diğer 200 tonu ise sofralık kirazdan oluşuyor." dedi.

Üreticilerin başlıca sorunlarının kiraz sineği ve kiraz kurdu olduğunu vurgulayan Karatatar, bu zararlılarla mücadelede yeterli destek alamadıklarını ve bu durumun ürün değerini düşürdüğünü ifade etti. 

Ayrıca, Eldivan'da sulama sorunu yaşadıklarını da ekleyen Karatatar, yetkililerden sulama altyapısının geliştirilmesi için destek talep etti.

Karatatar, Türkiye genelinde kiraz fiyatlarının 50-60 lira arasında seyrettiğini, ancak Eldivan'da rekabetin zorluğu nedeniyle bu fiyatların biraz daha düşük olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Pazarlama konusunda ciddi zorluklar yaşıyoruz. Ürünlerimizi doğru bir şekilde pazarlayamadığımız için büyük fabrikaların taleplerini karşılamakta zorlanıyoruz. Ancak umudumuzu kaybetmiyoruz, daha fazla mücadele ederek bu sorunları aşacağımıza inanıyorum." 

SEC'ten Spot Ethereum ETF'lere Yeşil Işık SEC'ten Spot Ethereum ETF'lere Yeşil Işık

Karatatar ayrıca, Eldivan kirazının kalitesine güvendiğini ve tüketicilerin de bu kaliteyi takdir edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA