DİSK 17. Olağan Genel Kurulu başladı. 3 gün sürecek kongrenin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel,

"Bu iktidara sahada, sandıkta kim 'dur' diyecekse onun adaylarına destek veriyorum. Ben Cumhur İttifakı'nın sömürü düzenine karşı, karşısında kazanacak ve bir mesajla da bu iktidara artık 'dur' diyebilecek bir yerel örgütlenmeyi destekliyor, toplumsal muhalefetin güç kazanacağına inanıyorum' diyen herkesi Türkiye İttifakı'na davet ediyorum" dedi.

"Yoksullukla Mücadele Etmenin Yolu, Adaletli Vergi Sistemi İnşa Etmektir"

Kongrede konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye'deki vergi sistemini eleştirerek,

"Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşan Ramazan'dan dolayı tanımı, “bir kişinin karnını doyurması için gerekli bir günlük ihtiyaç olan para” olan fitreyi, geçen sene 70 lira olarak hesaplamıştı. Dün 130 lira olarak ilan etti. Bir yandan TÜİK Kurumu orada duruyor. Bir yandan da Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ülkede bir kişi oruç tutmuyorsa, tutamıyorsa kendisi yerine oruç tutan bir kişinin fitresini vermek, onun bir günlük gıda ihtiyacını karşılamak için gerekli parayı 130 lira olarak hesaplıyor. Bir yandan Recep Tayyip Erdoğan'ı dinleyip 3 çocuk sahibi olan beş kişilik bir ailenin 130 liradan bir aylık ihtiyacının 19 bin 500 lira olduğu gerçeği var. Yoksullukla mücadelenin en temel yolu adaletli bir vergi sistemi inşa etmektir.” ifadelerini kullandı.

Ankara'da Umut Can'ın Son Yolculuğu Ankara'da Umut Can'ın Son Yolculuğu

"Ant Olsun, Hesabını Gün Gelince Soracağız"

Son yıllarda yaşanan iş kazalarında hayatını kaybedenlerden söz eden Özgür Özel,

"Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri döneminde 32 bin 603 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Yani asrın felaketini yaşadık. Öyle filmler çektiler. Gerçekten de bir daha yaşamak istemediğimiz bir büyük acıdır yaşanan deprem. Pazarcık depremi. O süreçte DİSK'in sahada verdiği emeği, ortaya koyduğu inanılmaz dayanışmayı, geçen gün temeli atılan ve ileride Türkiye'nin gururu olacak, sizlerin alın terleriyle bölgeye yapılan katkıları bir kez de burada takdir etmek isterim. Ama o büyük deprem hepimizin yüreğini yakan deprem. Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketi 52 bin canımızı aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında 32 bin kişi iş cinayetlerinden öldü. Bu gerçekten katlanılacak bir durum değildir. Biraz önce başkan dedi ya, “ant olsun” diye, ant olsun ki Soma'nın da, ant olsun ki bütün iş cinayetlerinin de, ant olsun ki Yunus Emre Göçer'in şahsında, birilerinin katledip de birilerinin hakkını aramadığı bütün emekçilerin hesabını da, günü gelince hep beraber soracağız" dedi.

"Herkesi Türkiye İttifakına Davet Ediyorum"

31 Mart Seçimleri'ne ilişkin ittifak konusuna değinen Başkan Özel,

"Sahada, sandıkta kim “dur” diyecekse bu iktidara onun adaylarına destek veriyorum. Ben Cumhur İttifakı'nın sömürü düzenine karşı, karşısında kazanacak ve bir mesajla da bu iktidara artık “dur” diyebilecek bir yerel örgütlenmeyi, yerel seçim başarısını yüreklendiriyor, bunun arkasından da toplumsal muhalefetin güç kazanacağına inanıyorum diyen herkesi öyle ittifak isimlerine değil, ittifak kelimesi yoruldu ama illaki kullanacaksak Türkiye İttifakı'na davet ediyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA