Şevval Elif KIRAN'ın 6 Şubat 2024 tarihli yazısı: Doğal Yüz Temizleme Fikirleri 

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere, doğal yüz temizleme fikirlerinden bahsedeceğim.

Biz kadınlar, kişisel bakımlarımıza çok düşkünüz. Hâl böyle olunca piyasada bulunan birçok ürünü deneyip bazılarından memnun kalabiliyor, bazılarından ise hüsranla sonuçlanan geri dönüşler alabiliyoruz. Günümüzde “Her şeyin doğalı makbuldür” sözüyle de bağdaşan doğal ürünlerin arayışı içerisindeyiz. Peki doğal bir şekilde yüzümüzü nasıl temizleriz, gelin beraber bakalım istedim. 

Şöyle bir göz gezdirdikten sonra akla ilk gelen ürünlerden başlamak istiyorum. Limon ve bal, cildin temizlenmesine yardımcı olan doğal bileşenlerdir. Balın nemlendirici özellikleri cildi beslerken limonun temizleyici ve aydınlatıcı etkisi vardır. Bir miktar balı limon suyuyla karıştırarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Balın yüzümüze uygulandığı an itibarıyla yumuşak bir his vermesi de kendinizi iyi hissettirecektir. 

İkinci doğal ürün, elma sirkesi. Cildin pH dengesini korumaya yardımcı olan doğal bir temizleyicidir. Biraz suyla seyrelttiğiniz elma sirkesini pamuk yardımıyla cildinize uygulayarak temizleyebilirsiniz. Yalnız sirke kombinasyonunu uygularken dikkatli olmalıyız, yakıcı bir his vermemesi adına narin ve minik şekilde uygulanması öneriliyor. 

Üçüncü doğal ürün, karbonat. Cildin pH seviyesini dengeleyen karbonat; akne, sivilce, leke gibi sorunların önüne geçer. Aynı zamanda cildi temizlenmesini sağlayan karbonat, kir ve ölü derilerden de arındırır. Cilt problemi yaşayan kişilerin mutlaka bu ürünlerin dışında bir doktora danışıp o şekilde ilerlemesi gerektiği düşüncesindeyim. 

Dördüncü doğal ürün, ceviz. Vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan ceviz; kuru, mat, cansız ve solgun görünen cildi âdeta yeniler. Toz formundaki ceviz, cildi temizleyen, aynı zamanda ölü derileri gideren bir kuruyemiş çeşididir. Hem vücudumuza faydası saymakla bitmez hem de cildinize aydınlık verici o hisse kavuşmanızı sağlar. Enerji depoladığımız cevizin bizlere faydası çok. 

Beşinci ve son ürün ise gül suyu. Gülün taç yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen gül suyu, içerdiği vitamin ve antioksidanların yanı sıra hoş kokusu ve hafif yapısı sayesinde kozmetik, gıda ve ilaç sanayii gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Temiz bir pamuğa gül suyu damlatarak yüzünüze nazikçe uygulayın. Bu işlem, cildinizdeki fazla yağ ve kiri temizlemenize yardımcı olur. Doğal nemlendirici olan gül suyunu tonik olarak kullanıp cildinizde tıkanmış gözeneklerden kaynaklı sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Her sabah yüzümüzü gül suyu ile yıkamanın da cildimize ferahlık kazandırdığını düşünüyorum. Cildi daha parlak bir görüntüye taşıyarak soluk ruh hâlinden aydınlık bir ruh hâline geçebilirsiniz. 

Evlerimizde bulunan bu kolay ve pratik ürünler ile kendi yüz temizleme fikirlerinizi elde edebilir, hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Umarım fayda sağlar. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.