Şevval Elif KIRAN'ın 25 Ocak 2024 tarihli yazısı: Duvar Kâğıdı Sektörü

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere, gelişmekte olan duvar kâğıdı sektöründen bahsedeceğim. 

Ev ve iş yerlerimize hem görsellik açısından fark katan hem de boyaya alternatif olarak kullanılmakta olan duvar kâğıtları, son yıllarda müteahhit ve mimarların yoğun kullanımından dolayı tercih sebebi olmuştur. Bunun en önemli sebeplerinden biri duvar kâğıtlarının uzun ömürlü ve silinebilir olmasıdır. 

Önceki yıllarda tamamen ithalata dönük bir sektör olan duvar kâğıdı sektörü, 10 yılı aşan bir süredir yerli firmaların üretime geçmesi ve ithal ürünlerdeki kaliteyi yakalamaları sebebiyle hem yerli piyasa hem de ihracat konusunda öncü sektörlerden biri hâline gelmiştir. 

İstanbul, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Konya, Kayseri’de kurulu fabrikalar aracılığı ile Türkiye’nin haricinde birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır. 

Özellikle ev hanımlarının dikkatini çeken, silinebilir özelliği, antibakteriyel olması, duvarlara nefes aldıran bir yapısı olması, şık ve estetik duruşu, uygulamasının temiz ve kolay olması, rahatsız edici bir koku barındırmaması tercih sebebidir. 

Ülkemizde duvar kâğıdı fabrikalarının artışı ve şubeleşmesi ile beraber hem istihdam hem de kalkınmaya destek veren önemli sektörler arasında yerini almaktadır. 

İleriki yıllarda teknolojinin getireceği önemli katkılarla daha da büyüyecek olan duvar kâğıdı sektörü, ülkemize katma değer anlamında değer kazandırmaya devam edecektir.