Milli Saraylar Başkanı Yasin Yıldız, serginin açılışında yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarının gündemde olduğu bir dönemde böyle bir serginin açılmasının önemine vurgu yaptı. Yıldız, sergi aracılığıyla Türk toplumunun değerlerini dünyaya iletmeye devam ettiklerini belirterek, acıların bir daha yaşanmaması için bu tür çalışmaların önemli olduğunu ifade etti.

Dünya genelinde vicdani seslerin benzer çalışmalarla yükseldiğini söyleyen Yıldız, bu seslerin, yaşanan katliamlara ve bebek ölümlerine son verilmesi adına önemli bir adım olacağına inandığını dile getirdi. Serginin bu amaca hizmet ettiğini vurgulayan Yıldız, serginin ayrı bir değer kazandığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal da sergiyi hazırlayan sanatçı Hacer Öztürk'ü tebrik ederek, Avrupalı devletlerin insan hakları ve savaş hukuku konusunda Türklerden ve Müslümanlardan öğrenebileceği çok şey olduğunu ifade etti.

Sulu Boya ile Kudüs'ü Resmetmeye Çalıştı

Sanatçı Hacer Öztürk, Ankara Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yaptığını ve sergi projesine 4 yıl önce başladığını aktardı.

Kovid-19 salgını sırasında İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı bir şeyler yapmak isteğiyle yola çıktığını söyleyen Öztürk, resimlerinin kermeslerde satıldığını belirtti.

Netanyahu: Savaş Kesinlikle Devam Edecek Netanyahu: Savaş Kesinlikle Devam Edecek

Sulu boya ile Kudüs'ü resmetmeye başladığını dile getiren Öztürk, resimlerinin birikmesiyle daha özgün ve gönülden yapılmış çalışmalar ortaya çıktığını söyledi. Elde edilen gelirin tamamının Gazze'ye gönderileceğini ifade eden Öztürk, serginin Kudüs'ün özgürlüğüne katkı sağlamak amacı taşıdığını belirtti.

Kudüs'ü ziyaret etmeyi düşündüğünü ifade eden sanatçı, serginin küçük bir eserle başladığını ancak bu süreçte gelinen noktanın Allah'ın zaferi olduğunu vurguladı. Sergi, 19 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

AA