Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali Başladı Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali Başladı

Ağaçların yaşamları, doğanın sunduğu eşsiz ve uzun soluklu bir örnektir. Dünyanın en yaşlı ağacı, İsveç'teki Fulu Dağı'ndaki bir ladin ağacı olan Eski Tjikko'dur. Karbon tarihlemesi, bu ağacın M.Ö. 7542 civarında filizlendiğini göstermektedir. Ancak, dünya genelinde çeşitli bölgelerde bulunan diğer ağaçlar da bu unvan için adaydır.

İsveç'teki Fulu Dağı'ndaki Eski Tjikko, dünyanın en yaşlı ağacı olarak kabul edilir. Kökünü M.Ö. 7542 civarında alan bu ladin ağacı, bilim insanları tarafından 2004 yılında keşfedilmiş ve karbon testiyle yaşının doğruluğu teyit edilmiştir. Bu ağacın yaşını belirleme süreci tartışmalı olmuş, ancak çoğu bilim insanı tarafından kabul edilmiştir.

Ağacın uzun ömrü, klonal bir kök sistemine dayanmaktadır. Kök sisteminden sürekli olarak yeni gövdeler üreten bu ağaç, tek bir gövdenin ölümü durumunda bile yaşamını sürdürebilir. Bu özelliğiyle, Eski Tjikko, aslında birçok neslin temsilcisidir.

Ancak, dünyanın en yaşlı ağacı tartışmalı bir konudur. Kaliforniya'daki Methuselah ve Şili'deki Gran Abuelo gibi diğer ağaçlar da bu unvan için adaydır. Methuselah, Kaliforniya'daki Beyaz Dağlar'da bulunan bir kılçık çamıdır ve tahmini yaşının 4 bin 853 olduğu düşünülmektedir. Gran Abuelo ise Şili'nin Alerce Costero Ulusal Parkı'nda bulunan bir Patagonya servisidir ve tahmini yaşının 5 bin 484 olduğu düşünülmektedir.

Dünyanın en yaşlı ağacını belirlemek, sadece belirli bir yaşam süresini değil, aynı zamanda bu ağaçların çevresel değişiklikler üzerindeki etkisini anlamak için de önemlidir. Bilim insanları, bu ağaçların çekirdek örneklerini inceleyerek çevresel değişimlerin ağaçlar ve çevreleri üzerindeki etkilerini değerlendirebilmektedirler.

Muhabir: Sibel Bay