Herkesin yüz hattı farklıdır. Kimisinin göz kapağı düşüktür, kimisinin elmacık kemiği belirgindir, yüzü gergindir. Hâl böyle olunca, kendinize göre en uygun makyajı seçmek ve uygulamak zor olabiliyor. 

Gözleriniz tamamen açıkken, göz kapağınızın kıvrımı görünmüyorsa düşük göz kapaklarına sahipsiniz.

Düşük göz kapağına sahip olanların makyaj yaparken bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Düşük göz yapısına sahipseniz, "Makyaj yapıyorum ancak farım görünmüyor" diyorsanız, makyajınızı yanlış teknikle yapıyor olabilirsiniz.

Ufak tüyolar ve minik dokunuşlarla kusursuz bir görünüm elde etmeye ne dersiniz?

Düşük Göz 1Makyaja başlamadan önce far bazı uygularsanız, ürünü sürdüğünüzde göz kapağına bulaşmasını engellersiniz. Böylece makyaj daha uzun süre bulaşmadan gözünüzde kalır.

TÜİK’in Çocuklara Özel Portalı Yenilendi TÜİK’in Çocuklara Özel Portalı Yenilendi

Düşük göz yapısı olanların makyajda en şikayetçi olduğu noktalardan biri de far sürüldüğünde farın gözükmemesdir.

Far sürerken fırça tercihi ve sürüş tekniği büyük önem taşır. 

Gölgeli bir makyaj tercih ederseniz, farı katlanma yerinin biraz daha üstüne uygulayın.

Simli farlar yerine açık renkleri ve mat bir görünümü tercih edin. En koyu tonları ise göz kapaklarınızın uç kısımlarına uygulayın.

Son yıllarda kolay bir teknik olan ve sık tercih edilen bant yardımıyla far sürme yöntemi de işinizi kolaylaştırabilir.

Gözünüzün hemen altına bant çekerek üzerine far uygulayın. Daha sonra bantı kaldırın. Bu sayede net, keskin ve çekik bakışlara sahip olabilirsiniz.

Düşük Göz 2Eyeliner sürecekseniz, uygularken tam karşıya bakın ve gözünüzü açık tutun.

Eyeliner kuyruğunu, alt kirpik çizgisini takip ederek yukarı doğru çekmek önemli bir nokta. Keskin bir kuyruk elde ettiğinizde gözleriniz çekik görünecektir.

Birçok kişi, düşük göz kapağı makyajında eyeliner yerine far kullanıyor. Hafif ve çekik bakışlar için son yıllarda far ile yapılan makyajlar daha sık tercih ediliyor.

Kirpik diplerine açık renk kalem kullanarak, gözlerinizi olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Koyu renkler gözlerinizi daha da küçük gösterecektir.

Maskara sürerken de ortadaki kirpiklere daha yoğun sürün. Bu, düşük göz kapağı makyajında uygulanan tekniklerden biridir.

Kaynak: Yağmur Temiz