Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğunu belirterek, emekli çiftçilerin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlanması gerektiğini savundu.

DİSK Asgari Ücrette Neden Rakam Açıklamadı? DİSK Asgari Ücrette Neden Rakam Açıklamadı?

Çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere verilecek 5 bin liralık ikramiyeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir iş yerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ikramiyeden yararlanamayacağını hatırlattı.

Bayraktar, "Ülkemizde tarım sektöründe çalışan çiftçilerimizin yaş ortalaması 58'dir. Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emeklidir. Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemelidir." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, tarım Bağ-Kur ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin, emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmadıklarını vurgulayarak, "Emekli olan çiftçilerimiz genel olarak en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışırken, aynı zamanda arazilerini ekip, işleterek, ek kazanç sağlamaya çalışıyor. Çiftçilerimiz 7464 sayılı Kanun'la verilecek olan 5 bin lirayı almayı bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Emekli olmasına rağmen üretimle ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçilerin beklentilerinin karşılanması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “7464 sayılı Kanun'la çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ödeme, çoğu çiftçimizin aldığı destekten fazladır. Emekli çiftçilerimiz başta olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmalıdır." diye konuştu.

AA