Enerjisa Enerji'nin desteği ile hayata geçirilen "Eşitlik Ninnileri" albümünün lansmanı DasDas Ataşehir'de düzenlendi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna dikkat çekmek amacıyla YANINDAYIZ Derneği ve Artı Prodüksiyon'un Enerjisa Enerji desteği ile birlikte gerçekleştirilen albümün tüm geliri Mor Çatı Derneği'ne bağışlanacağı duyuruldu.

Eşitlik Ninnileri projesinde Ataol Behramoğlu, Haydar Ergülen ve Sunay Akın tarafından sözleri yazılan ninniler Teoman, Gökhan Özoğuz, Celil Nalçakan, Bülent Şakrak ve Mert Fırat tarafından okundu.

Daha çok kadınlarla özdeşleşen ninni söyleme ritüelini tersine çevirmek için gerçekleştirilen "Eşitlik Ninnileri" albümü, Spotify, Youtube ve tüm müzik platformlarından ulaşılabilecek.

Lansman toplantısında toplumsal cinsiyet eşitliğinden yola çıkan projenin hikayesi anlatıldı. Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, Dişi Business Platformu Genel Yayın Yönetmeni İsmail Baydar, Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanı Ebru Taşcıoğlu ile projede yer alan Mert Fırat, Gökhan Özoğuz ve Haydar Ergülen toplantıda albümle ilgili görüşlerini paylaşırken Ataol Behramoğlu, Celil Nalçakan, Teoman, Bülent Şakrak ve Sunay Akın da videolar ile toplantıya katıldı.

Albüm için Ataol Behramoğlu'nun kaleme aldığı "Uyuma Çocuk" ninnisini Gökhan Özoğuz, Sunay Akın'ın yazdığı "Efe'nin Ninnisi"ni Mert Fırat seslendirdi.

Haydar Ergülen'in kaleme aldığı "Sensiz Olmaz Yavrum" ninnisini Bülent Şakrak, "Yarınlar Senin Olsun" ninnisini Celil Nalçakan, "Mışıl Mışıl" ninnisini ise Teoman okudu.

Ninniler, Aynı Halılar Gibi Dokunmuş

Toplantıda Mert Fırat kadınlarla yan yana daha eşit bir dünyanın mümkün olduğunu vurguladığı konuşmasında "Gün geçtikçe erkekler olarak geride veya önde değil kadınların tam da yanında konumlanmayı öğreniyoruz. Toplumsal rollerden sıyrılarak hayatta, sanatta, siyasette her yerde eşitlendiğimiz bir dünya için çalışıyoruz. Bu en çok erkeklerin boynunun borcu çünkü bu sistemi kuran da biz erkekleriz. Ninniler, aynı halılar gibi dokunmuş, içinde yerelden, aileden izler taşıyan bir değerimiz. Bu değerleri yaşatmak da sorumluluğumuzun bir parçası" ifadelerinde bulundu.

Ninnilerin sesinin ve dilinin ortak olduğuna değinen Haydar Ergülen de Türkiye coğrafyasında söylenen farklı dillerdeki ninnilerin ayrı bir zenginlik olduğuna değindi.

Konuşmasında her evdeki güç dengelerinin farkına değinen Gökhan Özoğuz da babaların yapması gereken en önemli şeyin, kadınları el üstünde tutarak yaşatmaları gerektiğini dile getirdi.

Babalarımıza da 'Sensiz Olmaz' Diyerek Sesleniyoruz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanı Ebru Taşçıoğlu, Enerjisa Enerji’nin "Daha iyi bir gelecek" için toplum hayatında ve iş dünyasında farklı seslerin duyulmasını, eşitlikçi bir yaklaşımla süreçlerine tüm bireylerin dahil edilmesini önemseyen bir kurum olduğunu ifade etti.

Kim Milyoner Olmak İster'de Şaşkınlık Yaratan Yarışmacı! Kim Milyoner Olmak İster'de Şaşkınlık Yaratan Yarışmacı!

Taşçıoğlu, şunları kaydetti: "Enerjisa Enerji, içinde bulunduğu sektörde yaptıkları takip edilen ve dönüşümü tetiklemek anlamında çarpan etkisine sahip bir şirket. İçinde bulunduğumuz sektöre ve ekosistemimizle ortaya koyduğumuz hikayelerle ilham verme sorumluluğumuz çerçevesinde bu projeye dahil olmak istedik. Biz bu proje ile bu kalıplaşmış toplumsal cinsiyet kabullerini artık değiştirmeyi önemsiyoruz. Hem içerik hem mesaj hem de kadına ithaf edilen ninni söyleme rolü bakımında değişimi başlatıyoruz. Aileden ve babadan başlayan değişim, çocukların geleceği şekillendirmesinde de önemli bir rol oynayacak. Bu nedenle, hem belirli kalıp yargılarını değiştirmeye çabalayacağız, hem de yeni nesillerle daha eşitlikçi bir geleceğe ulaşmaya çalışacağız. Eşitlik Ninnileri projesi de, değişime giden yolda önemli ve özel bir alanda erkekleri cesaretlendiriyor ve bu değişime ortak ediyor. Buradan babalarımıza da 'Sensiz Olmaz' diyerek sesleniyoruz"  dedi.

AA

Editör: Betül DEMİR