SİBEL BAY

Diyarbakır Ergani doğumlu Muhammed Seydi Güneş, kurmuş olduğu şirketin faaliyet kapsamlarından biri olan tekstil alanında aile mesleği olan tarza özel gömlek moda tasarımında dünya markası olmayı hedefliyor.

Muhammed Seydi Güneş, “Gömlek sektöründe dünya markası olmayı hedefliyorum. Yakın zamanda ürünlerimizle kendimizi göstererek, moda sektöründe dünyanın ileri gelen ülkelerine ‘Biz de varız ve sizden çok daha iyiyiz’ diyebilecek bir güçte olmayı amaçlıyorum.” dedi.

Moda Konusunda Her Türlü Bilgiye Sahibiz

Kurumsal temelde ticari olarak proje, finans risk yönetimi, ihracat-ithalat ve sağlık turizmi alanında faaliyetler yürüttüğünü belirten Güneş, farklı alanlarda birden fazla iş ile ilgilendikten sonra kendi şirketini kurarak ticari hayata dâhil olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Kendi şirketimi kurma aşamasında yapacağım iş çok önemliydi. Bu konu üzerine düşündüğümde aile mesleğimiz olan ve çok iyi bildiğim tekstil üzerine ilerlemeyi uygun buldum. Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Gaziantep ve Diyarbakır olmak üzere tekstil üzerine en önemli pazarlara ilişkin hemen hemen tüm bilgilere sahibiz. Dolayısıyla en iyi bildiğimiz işten başlamış olduk diyebilirim. Şu an hizmet sektörü açısından finans risk yönetimi, ürün pazarlama sektörü kapsamında ise tekstil alanında etkinlik göstermekteyiz.”

Ramazan Güneş Sanatı ile RGS Dünya Markası Olmayı Hedefliyor

İhracat konusunda da etkin bir rol oynadıklarını dile getiren Güneş, “Kendi şirketimi kurduktan sonra moda tasarımı konusunda Ankara’da bir boşluk olduğunu fark ettim. Buradan hareketle ise şirketim bünyesinde oluşturduğum ve açılımı babamın adını içeren “Ramazan Güneş Sanatı” olan RGS’yi markam haline getirdim. Ben markamı ilk olarak kurumsal bir hale getirmek amacıyla yola çıktım. Hedefim ise kişiye özel moda tasarım alanında RGS’yi bir dünya markası haline dönüştürmektir.” dedi.

Muhammed Seydi Güneş, RGS markası ile seri üretime geçmek istemediğini belirterek, bir diğer markası olan AYS Business Danışmanlık Tekstil İthalat İhracat Limited Şirketi üzerine seri üretime geçeceklerini ifade etti. Güneş, “AYS Business Danışmanlık Tekstil İthalat İhracat Limited Şirketi, temel işim olup RGS ise şirketimin bir markasıdır.” dedi.  Güneş, gömlek moda tasarımını Ramazan Güneş imzası ile önce Ankara’da, daha sonra ise tüm dünyada yaygınlaştırmayı hedeflediğini söyleyerek, “Babama karşı olan ahde vefamı onun imzasını her yerde kullanarak göstermek istiyorum. Biz şu an ikinci nesiliz. Üçüncü, dördüncü ve ilerleyen nesillerde de bu işin katlanarak devam etmesini diliyorum.” diye konuştu.

Kendine Özel Tarzı Olanlara Hitap Ediyor

Şu an merkez mağazalarının Çankaya’ya başlı olan Söğütözü’ndeki Koç Kuleleri’ndeki iş merkezinde bulunduğunu söyleyen Güneş, “Hedefim dünya markası olmaya geçmeden önce, ilk olarak ülkemizde Ankara ve İstanbul’da; Asya ve Orta Doğu ülkelerinde şubeleşerek ilerlemektir. Yakın hedeflerim arasında kendini seven ve kendine özel tarzı olanlara markamız aracılığıyla hizmet verebilmek yer alıyor.” şeklinde ifade etti.

“Gömlek Moda Tasarımı İnsanın Kişiliğini Yansıtan Bir Dış Vizyondur”

Gömlek moda tasarımı konusunda bilinen marka ve modellerden sıyrılarak sektör üzerinde belirli bir fark yaratmayı planladıklarını dile getiren Muhammed Seydi Güneş, “Kişiye özel gömlek moda tasarımı konusunda piyasada birçok marka ve işletme bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan talep eden insanın hangi iş yaptığı, nasıl giyindiği ve hangi renkleri tercih ettiği çok önemlidir. Şu an biz şirket olarak bu konular üzerinde önemli çalışmalarda bulunuyoruz. Gelen müşterilerin sosyal, kültürel ve kurumsal yaşamlarına hitap edecek biçimde tasarımlarımızı yapmaya ve geliştirmeye çabalıyoruz. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken temel noktalardan birisi de kumaş seçimidir. Kumaş olarak özellikle mısır ve saten pamuğu ve keten pamuk karışımından oluşan kumaşları tercih ediyoruz. Açıkçası gömlek moda tasarımını insanın kişiliğini ve tarzını ortaya yansıtan bir dış vizyon olarak görmekteyiz.” diye konuştu.

RGS, Moda Sektörünün Her Ağına Hizmet Verecek

Gömlek moda tasarımı sektöründe rekabet unsurunun olduğuna dikkat çeken Güneş, hedef kitlesinin farklı olduğuna değinerek şu sözleri ekledi:

“ Ben diğer markalardan farklı düşünmeyi tercih ederek ilerlemeye devam ediyorum. Hitap ettiğim alıcı kitlesine uygun nitelikte ürünler ortaya çıkarıyorum. Elçilikler ve iş dünyasındaki insanlara uygun olarak gömlek hizmeti sunabilmeyi hedefliyorum. Bunun yanı sıra her kesimden insanlara açık olduğumuzu da söylemek isterim. Aynı zamanda ilerleyen süreçlerde RGS’yi yalnızca gömlek sektörü üzerine değil, moda sektöründe yer alan diğer ürün gruplarında da faaliyet gösterebilecek bir aşamada ilerleteceğiz. Kısacası RGS, giyim tekstil alanında her sektörün içerisinde yer alacaktır.

“Türkiye Tekstil Ülkesidir”

Türkiye’nin tekstil açısından bulunduğu konuma ilişkin konuşan Muhammed Seydi Güneş, “Bizim ülkemiz tekstil açısından birçok ülkeden daha ileri bir konuma sahiptir. Aslında Türkiye, tekstil ülkesidir. Tekstilde kullanılan kumaşlardan elde edilen pamuk ve keten gibi ham maddeler ülkemizde yetiştirilmektedir. Günümüzde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Çukurova Havzalarının yer aldığı Adana bölgesi pamuğun ana merkezidir. Bizim burada en zayıf kaldığımız nokta ise girişimcilerimizin ufuklarının dar olmasıdır. Bu ve benzeri birtakım problemlerden kaynaklı olarak ne yazık ki tekstil açısından ülkemizi tam olarak dünyaya tanıtamadık. Ancak emin olun ki bugün modanın merkezi olarak belirtilen İtalya, Paris ve Londra gibi yerlerle yarışabilecek bir güçteyiz. Buna verilebilecek en iyi örnek ise dünyada bilinen en kaliteli markaların replikalarının asıl markalardan dahi daha üst kalitede üretebilmemizdir. Aynı zamanda dünyaca ünlü markalar ülkemizdeki atölyeleri fason üretim merkezleri olarak kullanmaktadır.” dedi.  Aynı zamanda Güneş, toplumumuzda yerleşmiş olan tüketici alışkanlıklarını eleştirerek, yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Şimşek’ten G20 Temaslarına İlişkin Açıklama Bakan Şimşek’ten G20 Temaslarına İlişkin Açıklama

“Kendime Kimseyi Örnek Olarak Görmüyorum”

İnsanın hedeflediği ve bu hedef doğrultusunda çaba gösterdiği her şeye ulaşabileceğini vurgulayan Güneş, “Ben de şu an bulunduğum sektör açısından konuşmam gerekirse, geçmiş yaşamımda ailemden almış olduğum bilgi ve tecrübeleri almasaydım ve bugün bu şirketi kurmasaydım ben de kendi oluşturduğum hedeflere ulaşamazdım. Dolayısıyla öncelikle ne istediğimizi bilmemiz ve bu hedefe ulaşabilmemiz için gerekli adımları atmamız gerekmektedir. Şu an Türkiye’de saygı duyduğum markalar olsa da hiçbir markayı kendime örnek olarak almıyorum. Benim örneğim olmayacak çünkü ben herkesten farklı olarak özgünlük yaratmayı başaracağım.” diye konuştu.

Editör: Salih Demirelli