Genç sanatçı Dicle Başkaya, sanatı insanın özgürce kendini ifade edebildiği ve ruhunu dinlendirebildiği bir yaşam ideali olarak gördüğünü belirtti. Kendi hayal dünyasını görsel olarak ifade etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Başkaya, "Sanat benim için insanın özgürce kendini anlatabildiği, ruhunu dinlendirebildiği bir yaşam idealidir" dedi.

Di̇cle Başkaya Haber Foto

Hayal ve Düşüncelerini Tuval ile Yansıtıyor

Sanatını yaparken, özellikle boyaları ve renkleri sevdiğini ve karakalem çalışmalarında desen çizdiğini ancak tuval ve boya ile çalışırken hayallerini ve düşüncelerini tam anlamıyla yansıtabildiğini belirten Başkaya, "Boya ve tuval ile çalışırken, hayallerimi ve düşüncelerimi eksiksiz bir şekilde yansıtabiliyorum" şeklinde konuştu.

Aydın'da Kağıt Fabrikası 3 Gündür Yanıyor Aydın'da Kağıt Fabrikası 3 Gündür Yanıyor

Başkaya, sanatına ilham veren unsurlardan biri olarak dinlediği müzik veya kendi yazdığı hikâyeleri gösterdiğini ifade etti. "Genellikle dinlediğim bir müzik ya da kendi yazdığım bir hikâyeden yola çıkarak çiziyorum" dedi. Bazen internetten aldığı fikirlerle çalışmalarına yön verdiğini de ekledi.

Dicle Resimler

Serbest Teknik ile Sanatını Tuval ve Kağıda Döküyor

Sanatının teknik yönlerine de değinen Başkaya, "Genellikle serbest teknik kullanıyorum. Tuval boyarken palet, fırça, spatula, şovale ve boyaların karışması için biraz su kullanıyorum. Karakalem çalışmalarımda ise kalemi açmak ve uzun süre gitmesi açısından maket bıçağı, dereceli kalemler, füzen kalem ve hamur silgiden yararlanıyorum" diye belirtti. En sevdiği malzemelerin "füzen kalem ile spatula" olduğunu söyleyen Başkaya, bu malzemelerin resme farklı bir boyut katmasından ve onu hırslandırmasından bahsetti.

Dicle Resimler 2

“Bir Çizime Başladığımda Ruhumu ve Bedenimi Serbest Bırakıyorum”

Detaylandırmayı çok seven Başkaya, “Bir çizime başladığımda ruhumu ve bedenimi tamamen serbest bırakıyor ve bir çizgiyi çekerken, kaç tane çizgi çekeyim iyi mi kötü mü olur diye düşünüyorum" şeklinde ifade etti.

Resimlerinde genellikle "belirli bir mesaj olmasa da kasvetli ve karanlık temada" çizdiğini belirten Başkaya, "Bir mum ya da herhangi bir ışık kaynağı eklerim çizimime ve dikkat çekmesi için daha fazla detaylandırırım" diye açıklama yaptı. Bu tercihinin nedenini ise "zifiri karanlıkta bile en ufak bir mum ateşinin bile çıkış kapısı gösterebileceğine inandığım ve bana umut verdiği" için olduğunu söyledi.

Çizimler 3

Gelecekteki hedefleri hakkında da konuşan Başkaya, "Kendi ütopik dünyamı kusursuz bir şekilde yansıtmak istiyorum. O zaman kendime gerçekten başardım diyebileceğim" dedi. Güzel bir üniversite kazanarak sanat alanında kendini geliştirmek ve uzmanlaşmak istediğini belirtti. Ayrıca, "Kitap okumak çok önemli. Ne kadar kitap okursan o kadar hayal gücün gelişir. Ben çizemiyorum olmuyor demeyin, daha çok çalışmalıyım ki başarayım deyin kendinize" şeklinde bir tavsiyede bulundu.

Muhabir: Sibel Bay