İSHİB, 2023 yılında sektörel bazda en fazla ihracat yapan üyelerini ödüllendirdi. En fazla ihracat yapan 10 firma düzenlenen törenle ödüllerini aldı. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine ihracatçı birlik başkanlarının yanı sıra sektörün önde gelen firma ve derneklerinin temsilcileri katıldı.

Birlik toplam ihracatında ilk sırayı Banvit alırken, Şen Piliç ikinci, HasTavuk ise üçüncü oldu. 

Paktavuk, Kemal Balıkçılık, Dardanel Önentaş, Bu Piliç, Orallar Zirai Ürünler, Fokacı Su Ürünleri ve Sahra Gıda ise en fazla ihracat yapan 10 firma arasında yerini aldı. 

Sektörel bazda bakıldığında ise Beyaz Et kategorisinin ihracat lideri Banvit olurken, Balıklar ve Su Ürünleri kategorisinde Kemal Balıkçılık, Yumurta kategorisinde PakTavuk, Süt ve Süt Ürünleri kategorisinde Ak Gıda, Kırmızı Et Ürünleri kategorisinde Rapak ve Arı Ürünleri kategorisinde Yılmaz Gıda zirvenin sahibi oldu. 

İSHİB Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer ödül gecesinde yaptığı açıklamada, son 12 aylık dönemde su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 3.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. 

Özgür Demirtaş’tan Berberlerin Pazar İznine İtiraz Özgür Demirtaş’tan Berberlerin Pazar İznine İtiraz

Sezer, Irak, Rusya, Venezuella, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye başta olmak üzere İSHİB üyelerinin son 12 ayda 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, hedef pazarlar içinde olan Çin ve Japonya’ya ihracatın artırılması için de yoğun bir tanıtım çalışması yaptıklarını kaydetti. 

Kanatlı ürünler ihracatının Avrupa Birliği ülkelerine açılmasını sağlamak için hükümetten destek beklediklerini ifade den Sezer, gıda sektöründeki ihracat kısıtlamalarına da değindi. 

İSHİB Başkanı Sezer, sektör olarak bu konunun yeniden gözden geçirilmesi için ekonomi yönetimine başvurduklarını, belirterek, “Günü birlik alınan ve hemen uygulamaya geçilen kararlar, uluslararası pazarlarda firmaları zor duruma düşürüyor. Sektörü krize sokmamak adına beklentimiz, kısıtlamanın acil olarak tümüyle kaldırılması yolunda. Eğer bu mümkün olamıyorsa en azından tüketicilerin yoğun olarak satın aldığı, zaten maliyet fiyatının da altında sunulan bütün tavuk dışındaki tüm ürünlerin kısıtlamasının acilen kaldırılması gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Bülten