Yaz tatili öncesinde alışverişe çıktığımızda listemizde mutlaka güneş kremleri yer alıyor. Peki hangi krem sizi güneşten daha iyi koruyabilir biliyor musunuz? İşte, güneş kremlerinde SPF nedir sorusunun yanıtını bilmek, seçim yapma konusunda oldukça yardımcı olabilir.

SPF Nedir?

SPF, İngilizce “Sun Protection Factor” ın kısaltmasıdır ve Türkçeye “Güneş Koruma Faktörü” olarak çevrilir. Güneş kremi üzerinde belirtilen SPF değeri, ürünün UVB ışınlarına karşı ne kadar koruma sağladığını belirtir. Güneş koruyucular, UVA ve UVB gibi zararlı ultraviyole ışınlarının sebep olduğu radyasyonu soğuran ya da yansıtarak geri gönderen ürünlerdir. Bu ürünlerin cildi koruma düzeyini göstermek amacıyla SPF ölçü birimi kullanılır.

SPF, genelde 15 ile 50 arasında değişir. Farklı SPF değerleri ise güneş ışınlarının ciltteki yakma etkisini ve ürünün bu etkiyi ne denli azalttığını ifade etmektedir. Değer ne kadar yüksekse, ürünün koruma etkisi de o kadar güçlüdür. Örneğin; SPF 50 bir güneş kremi SPF 15 bir kreme göre daha yüksek koruma sağlar.

SPF konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de güneşte kalma süresine uygun SPF değerini belirlemek. Örnek vermek gerekirse SPF 15 ve SPF 20 değerindeki güneş koruyucular en fazla 1,5 saat koruma sağlarken SPF 30 ve SPF 50 değerindeki güneş koruyucu ürünler en fazla 2 saat koruma sağlar.

Kahve Kanserden Nasıl Koruyor? Kahve Kanserden Nasıl Koruyor?

Cilt uzmanlarının tavsiye ettiği değer genellikle 30 SPF’dir. Ancak sizler daha güçlü bir koruma için daha yüksek, biraz bronzlaşmak için ise daha düşük koruma faktörünü tercih edebilirsiniz.

SPF 50 Güneş Kremi Nedir?

Uzmanlar tarafından güneş kreminde günlük kullanım için 15 ila 30 SPF faktörün yeterli olduğu düşünülüyor. Çünkü 15 SPF yani faktör içeren güneş koruyucular UVB ışınlarının neredeyse %90’lık kısmını bloke ediyor. 30-50 faktör arası güneş koruyucular ise ciltte hassasiyet yapabiliyor. Bu nedenle bu faktör aralıklarına dikkat etmek gerekiyor. Temelde 15, 30, 50 ve 90 SPF arasında koruma açısından çok büyük farklar söz konusu değilken, içerdiği kimyasallar fark yaratabilir. Örneğin; bir tanesi ultraviyole A’da tam koruma sağlarken bir diğeri ultraviyole B’ye karşı koruma sağlamayabilir.

Bebek ve Çocuklar için SPF Seçimi 

Bebek ve çocuklar için güneş kremi tercih ederken ilk olarak ciltlerinin hassasiyeti göz önünde bulundurulmalı. Özellikle bebek ve çocuklar için üretilmiş güneş koruma ürünleri bulunuyor. Özellikle deniz kenarlarında çok vakit geçirmeyi seven çocuklar için ekstra suya dayanıklı özellikler bulunuyor. Bebek ve çocuklar için üretilen güneş koruyucu ürünlerde koruma faktörü yüksek olduğu için, güneş yanıklarına ve lekelere karşı oldukça etkilidir.

Bebek ve çocuklarda güneş kremi seçerken üründe özellikle aranması gereken nitelikler şunlardır: Örneğin mineralli koruyucular tercih edilmeli, parabensiz ve parfümsüz olmasına dikkat edilmeli. SPF değerinin 50+ olmasına özen gösterilmeli. İçeriğinde renklendirici ya da alkol gibi bileşenler bulunmamalı. UVA ve UVB ışınlarına koruma içerdiğinden emin olunmalı. Yumuşak, kolay uygulanan ve uygulandıktan sonra kalıntı bırakmayan ürünler olmalı.

Muhabir: Furkan Erkan