Yemen'deki Husiler, Kızıldeniz'de İsrail'e ait askeri noktaları hedef aldıklarını duyurarak bir ticari gemiyi roketlerle vurduklarını açıkladı. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Kızıldeniz'de MSC UNITED adlı ticari gemiye yönelik roket saldırısını Telegram hesabından duyurdu. Geminin, Husiler tarafından yapılan uyarı ateşine rağmen yanıt vermemesi nedeniyle hedef alındığı belirtildi.

Aynı zamanda Husiler, Kızıldeniz'in kuzeyindeki Akabe Körfezi kıyısında bulunan Eilat kenti ile işgal altındaki Filistin topraklarındaki İsrail askeri mevkilerine insansız hava aracıyla saldırı düzenlediklerini ifade etti. İsrail ordusu ise Eilat kentine doğru ilerleyen bir düşman hedefine müdahale ettiğini duyurdu. Savaş uçaklarının bir insansız hava aracına müdahale ettiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Ne Olmuştu?

Abdülmelik el-Husi'nin liderliğindeki Husiler, daha önce de Kızıldeniz'de İsrail gemilerini hedef alabileceklerini tehdit etmişlerdi. Husilerin lideri, İsrail'in Gazze'ye yönelik abluka altındaki saldırılarına tepki olarak bu tür eylemleri gerçekleştirebileceklerini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi Mesajı

Husilerin Kızıldeniz'deki saldırıları, bölgedeki güvenlik durumunu etkileyerek birçok gemicilik şirketini seferlerini durdurma kararı almaya yönlendirmişti. Pentagon, Husi güçlerinin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası "Deniz Görev Gücü" kurma görüşmeleri yaptığını bildirmiş ve "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğunu duyurmuştu. Abdülmelik el-Husi, ABD'nin Yemen'i hedef alması durumunda karşı önlemler alacaklarını ve Kızıldeniz'i askerileştirmeye çalıştığını iddia etmişti.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli