Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Ermenistan, İran ve Nahçıvan sınırında bulunan kentte, Afganistan uyruklu düzensiz göçmenleri yurda yasa dışı yollarla sokmaya çalışanları tespit etmek amacıyla 2 sabit ve 163 şok noktasında operasyon düzenliyor.

Polis ekipleri, Doğubayazıt ilçesinden gelen ve göçmen kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir kamyoneti takibe aldı. Kamyonet, içinde küçükbaş hayvan bulunan bir şekilde Erhacı köyünde koyunları boşalttıktan sonra, kapalı bir alandaki düzensiz göçmenleri alarak yurdun batısına gitmek üzere yola çıktı. Ekipler, aracı durdurarak gerçekleştirdikleri aramada 45 Afganistan uyruklu düzensiz göçmeni yakaladı ve 2 insan kaçakçısını gözaltına aldı.

Göçmen kaçakçıları, düzensiz göçmenlere bulundukları alandan çıkmamaları ve kendilerini almaya gelenlerin sadece "zeze" demesi halinde güvenmeleri gerektiğini söylemişlerdi. Yakalanan düzensiz göçmenler, Iğdır Geçici Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 2 zanlı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Ayrıca, göçmenlerin taşındığı kamyonet de el konulanlar arasında yer aldı.

Bakan Tunç: Bizim Mottomuz, Güvenilir Adaleti Tesis Etmek Bakan Tunç: Bizim Mottomuz, Güvenilir Adaleti Tesis Etmek

AA

Editör: Salih Demirelli