Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde icra edilen başarılı operasyonlarla son bir haftada 57 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bakanlıkta son bir haftada yapılan faaliyetlere ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenleyen Tuğamiral Zeki Aktürk, "Irak ve Suriye'nin kuzeyinde icra edilen başarılı operasyonlarla; 57'si son bir haftada olmak üzere bu yılın başından itibaren 1327 terörist etkisiz hale getirilmiştir" diye konuştu.

Aktürk, Irak'ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos'ta bulunan terör hedeflerine yönelik 3 Temmuz'da icra edilen hava harekatına ilişkin de "İçerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, depo ve terör örgütünün kullandığı tesislerden oluşan 37 hedef başarıyla imha edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Sınırlarda 328 Kişi Yakalandı

Aktürk, ayrıca hudutlarda 9'u terör örgütü mensubu olmak üzere 328 kişinin yasa dışı yollarla geçiş yapmak isterken yakalandığını belirtti.

İstanbul için Sıcak Hava Uyarısı İstanbul için Sıcak Hava Uyarısı

Böylece, 1 Ocak'tan bugüne kadar yasa dışı yollarla sınırları geçmeye çalışırken yakalananların sayısının 6 bin 29'a ulaştığını söyleyen Aktürk, son bir haftada geçişi engellenen 1216 kişi ile birlikte bu yıl engellenen kişi sayısının da 63 bin 433'e yükseldiğini kaydetti.

Kaynak: DHA