ABD: UCM’nin Yakalama Kararı Gazze’de Ateşkesi Zorlaştırır ABD: UCM’nin Yakalama Kararı Gazze’de Ateşkesi Zorlaştırır

Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana yürüttüğü saldırılarda 500 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini duyurdu. 

Aksa Şehitleri Hastanesi'nde Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Doktor Halil ed-Dekran, İsrail'in 138 hemşireyi Gazze Şeridi'nde öldürdüğünü ifade etti. Bu acı verici tablo, 219 gün boyunca devam eden saldırılar sonucunda Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısını 35 bin 34'e çıkardı. 

Dekran, "İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistin halkı, imha, yerinden edilme, açlık, tutuklama ve kitlesel katliamla sonuçlanan bir savaşın içinde bulunuyor" dedi. Bu süreçte sağlık çalışanlarının önemi büyük; erkek ve kadın hemşireler, Filistin halkının vazgeçilmez bir parçası olarak hayat kurtarma görevlerini yerine getiriyor. 

İsrail'in sadece sağlık çalışanlarına yönelik 500 ölümün yanı sıra 1500'ü yaraladığını ve 312'sini alıkoyduğunu belirten Dekran, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana 33 hastaneyi, 53 sağlık merkezini ve 133 ambulansı hedef aldığını vurguladı. 

Dekran, uluslararası topluma çağrıda bulunarak sağlık çalışanlarını ve sağlık kurumlarını korumalarını, sınır kapılarının açılması için baskı yapmalarını ve tıbbi yardım göndermelerini istedi. 

Kaynak: AA