TÜİK, 2023 yılı gelir dağılımı istatistiklerini açıkladı. İstatistikleri değerlendiren, Sosyal Politika Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, İstanbul’un gelir dağılımında Türkiye’nin en eşitsiz kentlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından Mega kentin durumunu, “İstanbul’un gelir bölüşümü faciası” olarak niteleyen Aziz Çelik, TÜİK’in verilerine göre İstanbul’da en zengin yüzde 10’luk kesimin gelirden aldığı pay ile en yoksul yüzde 10’luk kesiminin payı arasında 17 kat fark oluştuğunu belirtti.

Aziz Çelik, İstanbul’da en zengin yüzde 10’luk kesimin 2022’de gelirden aldığı payının yüzde 37’ye yükseldiğine vurgu yaptı.

2012 yılında ise İstanbul’un en zengin yüzde 10’luk kesimi, gelirin yüzde 28,3’ü kadar pay almaktaydı.  

Aziz Çelik’in çarpıcı tespitine göre İstanbul’un en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirden aldığı pay 2012’de Türkiye ortalamasına yakınken, 2022’de bu oran, Türkiye ortalamasının üstüne çıktı.   

Mega kentin zenginleri, gelir dağılımındaki paylarını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarırken, İstanbul’un en yoksul yüzde 10’luk kesiminde ise işler hiç de iyi gitmedi ve bu dönemde yoksullukları iyice arttı.

Edirne'de Kurulan Demene Bahçeleri Çiftçilere Örnek Oluyor Edirne'de Kurulan Demene Bahçeleri Çiftçilere Örnek Oluyor

Prof. Dr. Çelik’in tespitine göre İstanbul’daki en yoksul yüzde 10’luk kesiminin payı, 2012’de yüzde 3,1 iken 2022’de yüzde 2,2’ye geriledi.

Bu durumda İstanbul’da en zengin yüzde 10’un geliri ile en yoksul yüzde 10’un geliri arasında uçurum 17 katına çıktı.

Bu çarpıcı tespiti takipçilerine duyuran Aziz Çelik, “İstanbul son 10 yılda Türkiye’nin en eşitsiz kentlerinden biri haline geldi” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Ersan Akbaş